Stříbřitý pás tvořený světlem miliard hvězd. V létě uvidíte na obloze nejkrásnější část Mléčné dráhy
Astronomické léto začne letním slunovratem 21. června. Nastane období krátkých světlých nocí, ale zároveň teplých nocí, které jsou příjemnější pro pozorování nebe. Letní obloha má navíc ozdobu v podobě Mléčné dráhy, v tomto ročním období je z našich zeměpisných šířek vidět její nejkrásnější část.
„U Mléčné dráhy je ovšem ta potíž, že je potřeba být někde, kde je skutečně tma, abychom ten stříbřitý pás viděli. V létě se ale lidé více dostávají z měst, takže někde u chaty, na tábořišti, na výletě si můžou najít nějaký kout, kde už neruší umělé osvětlení,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.
Mléčná dráha je galaxie, ve které se nachází naše sluneční soustava. Na obloze se jeví jako stříbřitý pás tvořený světlem miliard hvězd. „Myriády hvězd dosud nevídaných, napsal Galileo,“ připomíná Jana Tichá.
Nalézt oblast, kde spatříme Mléčnou dráhu, pomůže takzvaný Letní trojúhelník, který ji překračuje. Je to trojice jasných hvězd ze tří souhvězdí. „Patří tam Deneb v souhvězdí Labutě, Vega v souhvězdí Lyry a Altair v souhvězdí Orla,“ vyjmenovává Jana Tichá.
Letní trojúhelník nám navíc podle ní může posloužit k základní orientaci. Když si totiž spojíme dvě hvězdy, které jsou nahoře, a spustíme přímku ke třetí, vznikne šipka, která vždy míří k jihu.
Související
-
Orlí mlhovinu a Sloupy stvoření ukazuje obří fotografie na fasádě českobudějovické hvězdárny
Obří instalace zdobí fasádu hvězdárny v Českých Budějovicích. Je složena ze snímků z nového dalekohledu, který se nachází ve vzdálenosti přibližně milion kilometrů od Země.
-
Česko považuje dopad asteroidu za nejméně pravděpodobné riziko, některé země s ním nepočítají vůbec
Srážce Země s asteroidem je lidstvo schopno zabránit. K tomu má podle astronomky Jany Tiché technologie. Rychlost reakce ale závisí na ochotě být připraven a investovat.
-
První mise byla úspěšná. Lidé budou dál testovat své možnosti, jak ovlivňovat pohyb vesmírných těles
Během vesmírné mise DART lidé poprvé v dějinách vychýlili dráhu tělesa putujícího vesmírem. Ověřili si, že mají technologie k tomu, aby zabránili dopadu asteroidu na Zem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.