Česko považuje dopad asteroidu za nejméně pravděpodobné riziko, některé země s ním nepočítají vůbec

21. květen 2023

Srážce Země s asteroidem je lidstvo schopno zabránit. K tomu má podle astronomky Jany Tiché potřebné technologie. Rychlost reakce ale závisí na ochotě být připraven a ochotě investovat. „Například je nutné, abychom měli fungující radioteleskopy, kterými si můžeme prohlédnout asteroid poměrně zblízka,“ říká.

Další podmínkou je síť pozorovacích observatoří, ale také fungující krizový management a krizové řízení. „Je třeba, aby politici nepovažovali možnost střetu Země s asteroidem za nějakou ptákovinu z filmů, ale událost, která, byť velmi málo pravděpodobně, může nastat,“ uvádí Jana Tichá.

Česká republika podle ní řadí dopad asteroidu v národní analýze rizik mezi nejméně pravděpodobná rizika, která by ale v nejhorším případě mohla mít obrovské důsledky. „Podstatné je, že u nás se to mezi riziky uvádí. Jsou země, kde tomu tak není,“ dodává.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.