Česko považuje dopad asteroidu za nejméně pravděpodobné riziko, některé země s ním nepočítají vůbec

21. květen 2023

Srážce Země s asteroidem je lidstvo schopno zabránit. K tomu má podle astronomky Jany Tiché potřebné technologie. Rychlost reakce ale závisí na ochotě být připraven a ochotě investovat. „Například je nutné, abychom měli fungující radioteleskopy, kterými si můžeme prohlédnout asteroid poměrně zblízka,“ říká.

Další podmínkou je síť pozorovacích observatoří, ale také fungující krizový management a krizové řízení. „Je třeba, aby politici nepovažovali možnost střetu Země s asteroidem za nějakou ptákovinu z filmů, ale událost, která, byť velmi málo pravděpodobně, může nastat,“ uvádí Jana Tichá.

Česká republika podle ní řadí dopad asteroidu v národní analýze rizik mezi nejméně pravděpodobná rizika, která by ale v nejhorším případě mohla mít obrovské důsledky. „Podstatné je, že u nás se to mezi riziky uvádí. Jsou země, kde tomu tak není,“ dodává.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...