Jan Vaněček: Zamyšlení o nadávkách

26. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy skot

Občas si při rozmluvě některých lidí připadám jako ve chlévě nebo ve zvěřinci. Jsou k zaslechnutí nadávky s názvy zvířat, jímž vévodí ty vole, také prase, svini, krávu, tele, husu, kozu i slepici mají mnozí ve svém běžném repertoáru, když se jim zamane někoho urazit či pomluvit.

Může to být projevem i jejich zaostalosti. Zejména ti, co si v tom libují,  si neuvědomují, že právě tato zvířata člověk nejvíce k životu potřebuje, provází nás celou historií a měli bychom jim být vděční za to, že jsme neumřeli hlady. Mnohá jsou tady na planetě déle než my. Stala se lidstvu také pomocníky v pokroku.

Například koně pomáhali zdolat vzdáleností, v boji, jako tažná síla při převážení nákladů a v současnosti se na ně rádi podíváme na dostizích. Sekýrovat někoho slovem, že to zkonil, mi proto přijde nevhodné, neboť kůň je poslušný a chytrý. Když si s něčím nevíme rady, necháváme to radši jemu. 

A co třeba čuňata. Dávají přece maso, kůži a jsou využívaná ve farmacii pro výrobu léků. Podobně i kráva, častá nadávka ženského rodu; stačila jedna, aby přežila početná rodina. Dávala lidem nejcennější součást výživy - mléko, a zapřažena do povozu či pluhu vykonávala tu nejtěžší práci.

Nehodí se proto znevažovat pojmenování těchto hospodářských a člověku prospěšných  zvířat k lidským nadávkám a pomluvám. Zaslouží si naší úctu.

Hezký den bez nadávek, vážení Jihočeši.

autor: Jan Vaněček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...