Jan Vaněček: Let nad Alpami

7. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pivo na výčepu nesmí zůstat ležet, výjimkou je, že si ho tam položí štamgast
0:00
/
0:00

Na pivo se disciplinovaně dostavujeme s přáteli do hospody U Dobráka a sedáváme u štamgastového stolu podle zasedacího pořádku. Na to jsme dbalí. Hostinský je slušný a odmítá,  abychom mu dávali spropitné, že si nás obere sám. Takovou má dobráckou povahu.

Je i všímavý, sotva zmerčí, že někdo dopíjí, fofrem mu doručí půllitr s parádní pěnou. Po každých třech vypitých pivech věnuje příslušnému borci za odměnu lízátko. Nad pípami visí upozornění: Perte se a kuřte venku. Tady ne.

Pepa z depa, který sedává naproti mně, se tam chystal oslavit padesátiny. Přemýšleli jsme v jeho nepřítomnosti, jaký mu k tomu životnímu jubileu dát dárek.

Hajný z horní myslivny navrhoval parohy. To neprošlo, mohl by si to divně vysvětlovat. Padaly i další návrhy, třeba šavle nebo hodiny, které umí pochodovat pozpátku, ale to taky neprošlo.

Nakonec jsme se usnesli, že se Pepovi složíme na vyhlídkový let v balónu nad městem a pro jistotu se ho zeptali, jestli by z toho neměl strach a nevadí mu, že v balónu není záchod. Pravil, že když letět, tak jedině nad Alpami, vy chytráci. „To bych chtěl prožít.“

Toho slavnostního dne jsme nejprve popřáli Pepovi k padesátinám a poté na povel vyndali z kapes ALPY, tedy lahvičky francovky, a rozestavili je úhledně v hospodě na podlahu. Pak jsme šetrně chytili Pepu za ruce a nohy a proletěli s ním nad těmi Alpami, jak si přál.

autor: Jan Vaněček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Jan Vaněček: O náhodě a Kláře

    Nedávno jsem náhodou potkal na ulici Kláru. Oba jsme nikam nespěchali a dali se do řeči. Začala tím, že měla velkou kliku a jen díky náhodě jí nespadl na hlavu květináč.

  • Jan Vaněček: Lipenský vodník

    Toho dne lilo na Lipně jako z konve a všude bylo pusto prázdno. Jediný, kdo vyrazil na špacír, byl vodník Čvachtal. Nebavilo ho čvachtat se jen ve vltavské vodě.

  • Jan Vaněček: Klára a koš

    Když jsem Kláru po delší době potkal, poradila mi, abych si nalistoval v počítači jednu  internetovou adresu, prý se pobavím a získám náměty pro rozhlasové sloupky. 

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.