Jan Flaška: S hlavou v betonu

15. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lopata
0:00
/
0:00

Občas slýchávám, že malé děti jsou zvídavé a my dospělí bychom v nich měli tuhle jejich vlastnost rozvíjet. Takže mě pochopitelně zahřálo u srdce, když se mě sedmiletý syn zvídavě zeptal, co se stane s člověkem, když mu zatuhne hlava v betonu.

Já když něco nevím, zkusím se zeptat přátel na Facebooku – takže jsem se zeptal i tentokrát.

První odpověď se objevila už za pár minut. Dozvěděl jsem se, že ten zabetonovaný člověk z toho bude mít nejspíš těžkou hlavu.

Hned další komentátor už ale měl starost o synovu bezpečnost a zdraví. Hlava v betonu není žádná legrace, taková váha člověku změní těžiště. Aby se syn nepřekotil, dostal doporučení zabetonovat si i nohy.

Několik respondentů přišlo s nápadem, že odlitek by šlo po vypreparování využít k vytvoření realistické busty. Následně začali diskutovat o tom, jakým krémem je vhodné si namazat hlavu před započetím akce, jak široká by měla být hadička na dýchání, pokud by to chtěl člověk přežít, a co se stane s vlasy a obočím, když člověku z obličeje odsekáváte zatvrdlý beton.

Jeden technicky zaměřený přispěvatel mého syna poučil, že beton je částicový kompozit, v němž cement s vodou plní funkci reaktivní matrice, která v procesu tuhnutí vykazuje velmi vysokou alkalitu a tudíž mu silně poleptá kůži a sliznice. Pro šetrnější sebepoškozování proto doporučoval polymerbeton na bázi epoxidu.

Všechno jsem to synovi přeslabikoval, jemu se ale nejvíc zamlouvala jiná odpověď. Podle ní z člověka, co si nechá hlavu zatuhnout v betonu, vznikne superhrdina Betonman, proslulý svou tvrdohlavostí.

Zítra tedy jedeme se synem pro beton. Když bude hodný, koupím mu i tu dýchací hadičku, aby jako superhrdina vůbec přežil.

autor: Jan Flaška | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová