Jan Flaška: S hlavou v betonu
Občas slýchávám, že malé děti jsou zvídavé a my dospělí bychom v nich měli tuhle jejich vlastnost rozvíjet. Takže mě pochopitelně zahřálo u srdce, když se mě sedmiletý syn zvídavě zeptal, co se stane s člověkem, když mu zatuhne hlava v betonu.
Já když něco nevím, zkusím se zeptat přátel na Facebooku – takže jsem se zeptal i tentokrát.
První odpověď se objevila už za pár minut. Dozvěděl jsem se, že ten zabetonovaný člověk z toho bude mít nejspíš těžkou hlavu.
Hned další komentátor už ale měl starost o synovu bezpečnost a zdraví. Hlava v betonu není žádná legrace, taková váha člověku změní těžiště. Aby se syn nepřekotil, dostal doporučení zabetonovat si i nohy.
Několik respondentů přišlo s nápadem, že odlitek by šlo po vypreparování využít k vytvoření realistické busty. Následně začali diskutovat o tom, jakým krémem je vhodné si namazat hlavu před započetím akce, jak široká by měla být hadička na dýchání, pokud by to chtěl člověk přežít, a co se stane s vlasy a obočím, když člověku z obličeje odsekáváte zatvrdlý beton.
Jeden technicky zaměřený přispěvatel mého syna poučil, že beton je částicový kompozit, v němž cement s vodou plní funkci reaktivní matrice, která v procesu tuhnutí vykazuje velmi vysokou alkalitu a tudíž mu silně poleptá kůži a sliznice. Pro šetrnější sebepoškozování proto doporučoval polymerbeton na bázi epoxidu.
Všechno jsem to synovi přeslabikoval, jemu se ale nejvíc zamlouvala jiná odpověď. Podle ní z člověka, co si nechá hlavu zatuhnout v betonu, vznikne superhrdina Betonman, proslulý svou tvrdohlavostí.
Zítra tedy jedeme se synem pro beton. Když bude hodný, koupím mu i tu dýchací hadičku, aby jako superhrdina vůbec přežil.
Související
-
Jan Flaška: Stigma jménem učitelství
Když někomu řeknete, že jste truhlář, odpoví vám: „Ty jo, a neudělal bys nám pergolu?“ Když ale někomu prozradíte, že jste učitel, řekne: „Ty jo, to já bych dělat nemoh’!“
-
Jan Flaška: Univerzální průvodce po jakémkoli hradu
Chystáte-li se prožít dovolenou hlavně v českých zemích, pravděpodobně se nevyhnete návštěvě alespoň jednoho ze stovek hradů, které jsou po naší krajině malebně rozesety.
-
Jan Flaška: Nenechávejte to na zítra
Dneska jsem připravoval večeři pro celou rodinu. Netvrdím, že jsem kdovíjaký kuchař, ale když už se pustím do vaření, snažím se vařit zdravě, rychle, s minimem surovin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.