Jak to v Římově začalo? Jan Gurre měl v roce 1626 při modlitbě breviáře na římovských loukách vidění
Oficiální název poutního areálu v Římově u Českých Budějovic zní Mariánské poutní místo Římov s kostelem Svatého Ducha a pašijovou cestou. Jak vzniklo?
Traduje se, že jezuitský řeholník Jan Gurre měl v roce 1626 při modlitbě breviáře na římovských loukách vidění, přesněji, že se mu tam zjevili Ježíš Kristus a Panna Maria.
O tom, co to přineslo, více řekne v magazínu Vltavín páter Jakub Václav Zentner, se kterým si znovuotevřený poutní areál v Římově prošel redaktor Zdeněk Zajíček.
Možná příběh o vzniku areálu znáte, ale pro jistotu připomeňme, že kopie domu Svaté rodiny byla vysvěcena už v roce 1650, pět let poté už stály a byly vysvěceny okolní ambity a roku 1672 byl dostavěn kostel zasvěcený Svatému Duchu.
Samotná křížová cesta v okolí Římova se stavěla v letech 1658 až 1702.
Římovským poutním areálem se pojděte ve vydání Vltavínu online.
Související
-
Fotoateliér Františka Seidela v Českém Krumlově byl velice chytře vymyšlený
Vypravíme se do fotoateliéru rodiny Seidlových v Českém Krumlově a připomeneme, že inspirací pro knihtiskařský lis byl s velkou pravděpodobností lis vinařský.
-
Po vzniku republiky existovalo v Českých Budějovicích 30 škol, z toho 14 škol středních
Víte, že po první světové válce bylo v Českých Budějovicích 14 středních škol? Po Praze a Brně tak město bylo s tímto počtem třetí v republice.
-
V Židově strouze zněl hlas Vladimíra Menšíka nebo Eduarda Cupáka, pluli tu Zlatí úhoři
Židova strouha je potok, který pramení kousek od jihočeské vesničky s úžasným jménem Bzí. Voda strouhou protéká až směrem k Bechyni, kde se vlévá do Lužnice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.