Ivan Mls: Setkání spolužáků

18. červenec 2022

Také čas od času vyrazíte na třídní sraz? Naše parta z gymnázia se pravidelně schází už léta. Je pravda, že ne všichni vždycky dorazí, ale vzhledem k tomu, kolik let už od naší maturity uplynulo, je účast pokaždé nadmíru uspokojivá.

V uplynulých letech nám ale do toho hodil vidle covid – v termínech, kdy jsme třídní srazy zpravidla pořádali, by se loni a předloni jednalo o ilegální akci. Tím víc jsem se těšil na to setkání letošní.

Jakpak se asi spolužáci a spolužačky změnili? Co nového se dozvím? Jak roky přibývají, zvolna se totiž mění i tématika debat – od sdílení zkušeností ze studií jsme v hovorech postupně přešli k líčení startu a průběhu profesní kariéry, pak k rodinám, dětem, nemocem, a teď už se dostává i na i zkušenosti s vnoučaty, v některých případech i na chlubení se s úspěchy vnoučat.

Ale abych to nezamluvil – dorazil jsem v určený den do příslušné restaurace – už  zvenku jsem viděl přes okno bývalé spolužáky a spolužačky, jak sedí uvnitř. Vstoupil jsem, rozmáchle smekl klobouk a se slovy: „Tak jsem tady!“ se rozhlédl a – nestačil se divit. 

Dva roky jsme se neviděli a jaká změna: všichni příšerně zestárli, vrásek velmi výrazně přibylo. Ten covid s nimi ale zacvičil, letělo mi hlavou. Přejížděl jsem pohledem od jednoho ke druhému a začal se trochu děsit, nikoho jsem nepoznával…

Naštěstí ten šok trval jen chvíli. Vlezl jsem do špatné společnosti. Ta moje parta spolužaček a spolužáků seděla v salonku o kousek dál – a jak jsem vzápětí s úlevou zjistil, všechny a všichni byli i po těch dvou letech stále dobře rozpoznatelní. Jen o dva roky starší, zrovna jako já.

autor: Ivan Mls | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Ivan Mls: Balení na dovolenou

    Bývaly časy, kdy jsem toužil zažít něco z románů Julese Vernea. Procestovat dvacet tisíc mil pod mořem, užít si dva roky prázdnin, být patnáctiletým kapitánem. 

  • Ivan Mls: Pěstitel

    Jsem pěstitel amatér. Nechlubím se, ani si nestěžuji. Prostě to konstatuji. Tím chci jen říct, že nejsem závislý na produktech, které se mi čas od času podaří vypěstovat.

  • Ivan Mls: Úspory benzínu

    Mám v autě spoustu zbytečností. Třeba systém start-stop, který před vyjetím svědomitě vypínám, protože nesnáším, když mi motor zdechne na každé křižovatce.