Ideální člověk a Proč mají v zoologické zahradě klokana. Poslechněte si dvě povídky, které napsal Jiří Suchý

26. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Suchý na vernisáži

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Jedním z mnoha talentů Jiřího Suchého, který oslaví 1. října devadesáté narozeniny, je talent literární. Dokazují to mimo jiné dvě krátké povídky ze 60. let, které dostaly i rozhlasovou podobu.

Ideální člověk
Čte: Jiří Suchý
Napsal: Jiří Suchý
Natočeno: v roce 1965
Proč mají v zoologické zahradě klokana
Čte: René Přibil
Připravila: Petra Hynčíková
Napsal: Jiří Suchý
Zvukový mistr: Jiří Emil Silovský
Režie: Miroslav Buriánek
Natočeno: v roce 2010

Texty Ideální člověk a Proč mají v zoologické zahradě klokana vyšly v roce 1966 v knížce Sto povídek aneb Nesplněný plán. Ta obsahuje ještě patnáct dalších příběhů a povídkový doslov. Ilustracemi ji vybavil sám autor. Malá plocha, typický humor, typicky hravá poetika.

Povídka Ideální člověk získala rozhlasovou podobu již v roce 1965 a načetl ji sám autor, tedy Jiří Suchý.

Hravý text s názvem Proč mají v zoologické zahradě klokana interpretoval pro Český rozhlas herec René Přibil, a to v roce 2010.

Jiří Suchý, osobitý divadelník, herec, skladatel, textař, zpěvák, filmový scenárista i režisér, výtvarník a v neposlední řadě také spisovatel, má vystudované toliko dvě školy, obecnou a měšťanku, které se za protektorátu říkalo hlavní.

Na obecné byl premiant se samými jedničkami, na té další chodil prý většinou za školu, padělal podpisy na omluvenky a úkoly sepisoval na poslední chvíli ráno, takže byl samá čtyřka. Studium na gymnáziu tak nepřipadalo v úvahu.

Budoucí legendu české kultury zachránil inteligentní kamarád, který miloval poezii a začal ho seznamovat s Nezvalem.

„Vůbec jsem těm veršům nerozuměl, ale cejtil jsem, že je to něco vznešeného, četl jsem je odshora dolů a nazpátek a pomalu jsem pronikal k podstatě. …A přes Nezvala jsem se dostal k poezii, ke kultuře vůbec, k literatuře, k hudbě, k výtvarnému umění.“

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová