Hustý dým s popílkem se valil z komína českobudějovické teplárny. Podle společnosti šlo o mimořádnou havárii

17. srpen 2023 16:02

Obavy i rozhořčení zažili obyvatelé Havlíčkovy kolonie v Českých Budějovicích. Z komína nedaleké teplárny v Novohradské ulici se v úterý odpoledne asi deset minut valil hustý dým s popílkem, který se snesl k zemi. Lidem znečistil zahrady i auta. Podle vedení teplárny šlo o havárii, které se nedalo předejít. Česká inspekce životního prostředí konstatovala, že akciová společnost zákon neporušila.

„Já jsem byl se synem na zahradě, balili jsme loď a věšeli jsme prádlo a najednou jsem si všiml, že se na lodi objevují takové ťupky nějakého materiálu. Nebyl jsem schopný rozpoznat, co to je,“ líčí Michal Hořejší, který bydlí s rodinou v Havlíčkově kolonii u Mlýnské stoky, jen asi sto metrů pod teplárenským komínem.

Nic podobného nikdy předtím nezažil. „Podíval jsem se nahoru, jestli třeba sousedi náhodou nevyklepávají koberec, a ukázalo se, že se valí opravdu hodně hustý dým z teplárenského komína, tak jsem byl šokovaný. Ten kouř se stáčel dolů a šel do zahrad,“ popisuje.

Sám tedy ihned kontaktoval Českou inspekci životního prostředí. „Pak jsme se šli podívat ven, co to bylo. Byl to takový prach, který šel sfouknout z věcí, odhaduji, že nějaký spad z pevných paliv. Samozřejmě někoho to zasáhlo víc, protože měl třeba zrovna úplně mokré prádlo na šňůře, někomu se to dostalo otevřeným oknem do bytu,“ dodává Michal Hořejší.

Jiří Vraj bydlí zhruba na stejném místě. Podle něj se to nestalo poprvé. Podobný incident sám zaznamenal v květnu loňského roku. „To se z komína valil hustý šedivo-černo-hnědý oblak,“ vzpomíná.

Čtěte také

Teplárna České Budějovice se vyjádřila den poté na svých webových stránkách. Příčinou měl být výpadek tlaku spalovacího vzduchu při uvádění jednoho z kotlů do provozu po odstávce. Kvůli tomu se do ovzduší dostal popílek z hnědého uhlí.

„Práce byla okamžitě přerušena a porucha na spalovacím vzduchu, která byla příčinou problematického uvádění do provozu, byla ve večerních hodinách odstraněna. Veřejnosti se velice omlouváme a děkujeme za pochopení. Jde o mimořádné technické závady, kterým nelze zcela předejít ani pečlivou a průběžnou údržbou zmíněných zařízení,“ uvádí akciová společnost v oficiálním prohlášení.

Česká inspekce životního prostředí zvýšení emisí zaznamenala sama ještě před tím, než dostala podněty od občanů, a vše ihned začala prověřovat. Podle vedoucí oblastního inspektorátu Jitky Haragalové se nejednalo o porušení zákona, ani o vážnější ohrožení zdraví obyvatel. „Došlo pouze k poruše tlakového čidla. Inspekce nařídila okamžité ukončení najíždění kotle a jeho znovuzprovoznění až po zjištění závady a opravě,“ dodává.

Někteří obyvatelé z blízkého okolí českobudějovické teplárny si také v poslední době stěžují na častý hluk ozývající se z areálu. Ten podle vyjádření akciové společnosti způsobuje intenzivní přestavba hnědouhelného kotle K12 na kotel spalující biomasu.

Související