Hromosvod nemusí jen stahovat blesky, ale může být také zdrojem velmi dobré muziky

22. červen 2024

Budiž mi odpuštěn oslí můstek. Přesně před týdnem uplynulo 270 let od data, kdy katolický kněz, premonstrát Prokop Diviš postavil na farní zahradě v Příměticích u Znojma první "povětrnostní stroj" – bleskosvod, pro který se však  vžil věcně nesprávný název hromosvod. 

Tedy pro zařízení zvláště potřebné v tomto období. A právě tímto slůvkem se pojmenovala před třiceti roky folk-rocková kapela vedená talentovaným a všestranným hudebníkem, klávesistou, kytaristou, zpěvákem, autorem i básníkem Ondřejem Fenclem, který už třikrát koncertoval v posledních letech ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice

Poprvé před šesti roky s Lubošem Pospíšil, pak vloni s houslistou Janem Hrubým a hráčem na keltskou harfu Seanem Barrym a letos na jaře v triu písničkáře Vladimíra Merty. Ale zpět k Hromosvodu s velkým „h“. Tato kapela se zrodila v listopadu roku 1994 v šatně pražské základní školy Horáčkova.

Postupem času se zaměřila na folk-rock postavený na souzvuku houslí, příčné flétny a  bicích. Dnes Hromosvod tvoří vedle kapelníka Ondřeje Fencla další výborní muzikanti: kytarista Vojtěch Jindra, houslistka Hana K. Vyšínská, basista Jaryn Janek a zkušený liberecký bubeník Tomáš Marek působící ve skupinách Lucie nebo Kollerband. "Texty plné vnitřních rýmů a nevšedních obratů, uvěřitelný zpěv, virtuózní housle, knopflerovská kytara a nekompromisní rytmika - to je dnešní Hromosvod," tak se o  této současné sestavě  Ondřeje Fencla vyjádřil nedávno Zdeněk Vřeštál,  jedna z vůdčích postav kapel Nerez a Neřež.

A měl na mysli i loňské, v pořadí šesté a kritiky velmi pozitivně přijaté album Sen nenasytných kluků, z něhož vybírám titulní písničku jako důkaz, že Hromosvod nemusí jen stahovat blesky, ale také posílat do éteru dobrou muziku.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio