Hrazánky jsou větší než Hrazany. Zdrobnělina v názvu obce nemusí vždy odpovídat skutečnosti

Zaměřme pozornost na dvojice jihočeských obcí, jejichž názvy se odlišují pouze tím, že jeden je zdrobnělinou toho druhého. Ne vždy se tato sídla nacházejí vedle sebe, takže spolu vlastně ani nemají nic společného.

Například Veselí nad Lužnicí dělí od Veselíčka více než 30 kilometrů, ještě dále je od Dvorečku u Jindřichova Hradce do nejbližšího Dvorce.

Zdrobnělé a nezdrobnělé názvy nemusejí vždy evokovat velikost obcí, jak by se dalo předpokládat. Třeba Hrazánky na Písecku jsou větší než sousední Hrazany a obce Uzenice a Uzeničky na Strakonicku mají v současnosti prakticky stejně obyvatel.

Připomeňme ještě jména dalších takovýchto dvojic. Pro místní obyvatele nejsou nijak zvláštní, ale pro nezaujatého pozorovatele mohou leckdy znít poněkud bizarně: Blatná – Blatenka, Buzice – Buzičky, Dražice – Dražičky, Hůry – Hůrky, Chlum – Chlumeček, Lažany – Lažánky, Malovice – Malovičky, Ohrazení – Ohrazeníčko, Pořežany – Pořežánky, Rychnov – Rychnůvek, Sedlec – Sedlečko, Sviny – Svinky, Včelnice – Včelnička, Záblatí – Záblatíčko, Záhoří – Záhoříčko. A samozřejmě nesmí chybět obligátní Lhota, a tím i Lhotka.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související