Hokejistu Jana Marka připomíná turnaj v Jindřichově Hradci, jeho jméno nese i místní stadion

22. duben 2024

V Jindřichově Hradci hokejisté odehráli už jedenáctý ročník turnaje, který se jmenuje Memoriál Jana Marka. Sportovní ozvěny byly u toho, když o útočníkovi, který zahynul při pádu letadla s týmem ruského Lokomotivu Jaroslavl, vyprávěl jeho bývalý trenér Jan Hanzálek.

„Měl jsem ho vždycky rád, to jsou vzpomínky, které zůstanou na celý život,“ říká Jan Hanzálek s tím, že pravidelně hodí i na jindřichohradecký hřbitov, kde je Jan Marek pohřbený. Stejně tak se tam vydávají účastníci turnaje.

Osobnost Jana Marka je podle něj už třeba mladším generacím připomínat. „My máme v Jindřichově Hradci stadion Jana Marka, takže by člověk čekal, že lidé vědí, kdo to je, ale setkávám se s tím, že mladší kluci, co tu hrají, už ho neznají. A to by mě mrzelo, kdyby se to nedozvěděli, protože Honza byl velký odchovanec hradeckého hokeje, a to by si nezasloužil,“ dodává.

autor: Kamil Jáša
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.