Historické kamenné jezy zůstanou na potoku pod Dívčím kamenem
Kamenné jezy z 19. století zůstanou pod zříceninou hradu Dívčí kámen na Českokrumlovsku. Povodí Vltavy ustoupilo od chystaných úprav Křemžského potoka. Jejich součástí mělo být zbourání kaskády kvůli migraci ryb. Plány vzbudily velký nesouhlas místních obyvatel.
„Nebylo úplně prokázáno zprůchodnění těchto příčných překážek. Zároveň se kolem toho odehrála velká diskuse, zda jsou to technické či kulturně-technické památky. Když jsme si vyhodnotili všechny názory pro a proti, tak jsme se rozhodli, že od této akce za náš podnik ustoupíme,“ říká Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy.
Upozorňuje, že se byl osobně na místě podívat. „Diskuse byla opravdu velmi pestrá. Můžu potvrdit, že kamenné stupně zůstanou zachované. Pokud se tam v budoucnu bude pracovat, tak to bude souviset jen s případnou nutnou opravou. Například teď tam prošla před pár dny velká voda,“ dodává Petr Kubala.
Unikátní kamenné jezy dotvářejí atmosféru pod Dívčím kamenem a turisté si je často fotí. Pětici prahů nechal v 19. století zbudovat Vojtěch Lanna, který po Vltavě plavil dříví a potřeboval zmírnit přítok vody do řeky z Křemžského potoka.
Čtěte také
Hlavním cílem plánovaných úprav mělo být zprůchodnění Křemžského potoka pro migraci ryb. Investorem projektu mělo být Povodí Vltavy. Na případné bourání upozornil jako první Český rozhlas.
Součástí prací mělo být i vybudování nového rybího přechodu na přehradě pod Dívčím kamenem. „Hlavním smyslem opatření je odstranit překážky a umožnit rybám migraci. Kdybychom jezy zachovali, nebylo by možné zajistit migrační průchodnost pro ryby,“ řekl už dříve Filip Šipan ze Správy Chráněné krajinné oblasti Blanský les.
Proti bourání kamenných jezů ostře vystoupili místních obyvatelé, ale i kastelánka Dívčího kamene Zdeňka Tučková nebo starosta Křemže Josef Troup. Ten sám prý pamatuje z dětství, že ryby v Křemžském potoce i přes kamenné prahy migrovaly. „Vůči předkům, kteří to vytvořili, mi připadalo barbarské to ničit. Vím, že tam ryby migrovaly vždycky,“ zdůraznil.
Související
-
Z potoka pod Dívčím Kamenem mají zmizet historické kamenné jezy. Místní označují plán za barbarský
Turisté si při cestě na zříceninu Dívčí Kámen často fotí unikátní kamenné jezy. Pět uměle vytvořených prahů z 19. století teď ale má ustoupit úpravám Křemžského potoka.
-
Ze zakázané zóny na turistickou atrakci chce kraj proměnit kaolinové doly u Hosína na Budějovicku
Unikátní komplex kaolinových dolů Orty u Hosína na Českobudějovicku se má podle plánů Jihočeského kraje proměnit v turistickou atrakci. Hejtmanství jedná o odkupu pozemků.
-
Jižní meandr řeky Vltavy v Českém Krumlově se proměnil v relaxační zónu
Dva nové vstupy do Vltavy s pozvolnými schody a hned vedle kavárna v domku, kde tvořil malíř Egon Schiele. Český Krumlov nabízí poblíž centra nově koupání v řece.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Je pozitivní, že prošel lex OZE 3. Má pro nás ale negativní pachuť, říká předseda Solární asociace Fousek
-
Sparta další body v Lize mistrů nepřidala. Na půdě Feyenoordu Rotterdam prohrála 2:4
-
Slovenský parlament schválil ‚bič na lékaře‘, který je má přes výpovědi udržet v práci
-
Plaga: Ministr Bek je tragický. Babiše chci znovu přesvědčit, že se investice do školství vyplatí