Jižní meandr řeky Vltavy v Českém Krumlově se proměnil v relaxační zónu pro místní rodiny i turisty

12. květen 2021 12:17

Dva nové vstupy do Vltavy s pozvolnými schody a hned vedle kavárna v domku, kde tvořil malíř Egon Schiele. Český Krumlov nabízí poblíž centra nově koupání v řece a místo pro relaxaci. Využijí ho místní, ale i rodiny s dětmi, které do města na seznamu UNESCO přijedou na výlet.

„Hlavní myšlenkou je využít plynoucí řeky, proto tu máme dva vstupy do vody. Na horním můžete vlézt do řeky a na dolním vystoupit, někdo třeba bude plavat proti proudu. To území je poměrně velké a poptávka po koupání v řece je také velká,“ říká místostarosta Českého Krumlova Martin Hák.

U takzvaného jižního meandru řeky Vltavy u domku Egona Schieleho vznikly stupně, na kterých mohou návštěvníci odpočívat, a pak samotné schody do vody.

Na projekt a všechny práce u Vltavy dohlíží městský architekt Ondřej Busta. „Čtyři schody se zábradlím umožní výstup i lidem, kteří nejsou tak fyzicky zdatní. Není to nic, co by se architektonicky projevovalo vůči svému okolí, nedělá si to žádné ambice, aby to na sebe upozorňovalo,“ popisuje.

Nový vstup do řeky Vltavy u domku Egona Schieleho v Českém Krumlově

Podle něj je betonová stavba připravená i na povodně. „Ta konstrukce je poměrně náročná, aby schody vydržely velkou vodu, aby se dal případně jen dosypat břeh. Myslím si, že vydrží léta,“ vysvětluje.

Některým místním obyvatelům se ale provedení vstupů do řeky nelíbí. „Určitě je fajn, že tu bude vstup do vody, ale mělo by to být v rázu toho města, Mohli to udělat třeba z kamene, aby to ladilo k okolním terasám,“ komentuje Hana Polatová, která bydlí poblíž.

Betonové schody postupně obrůstají travou. Brzy se tu budou koupat místní, ale i čeští turisté, kteří během loňské sezony vystřídali davy asijských návštěvníků.

„Já myslím, že tu nebyly jen české rodiny, ale byla to taková ta stará dobrá monarchie. Slyšeli jsme slovenštinu, maďarštinu, němčinu. To nám je velmi příjemné a navazuje to na mentalitu toho nechvátání, lelkování a užívání si atmosféry Vltavy,“ dodává Martin Hák.

U louky jsou veřejné toalety, v Schieleho domku funguje kavárna, hned vedle je dětské dopravní hřiště. Samotné vstupy vyšly na více než milion korun. Radnice využila z 50 procent dotaci ministerstva pro místní rozvoj.

Další nový vstup do Vltavy je v městském parku, město dokončuje i obnovu louky u řeky v Novém Spolí.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související