Hana Hosnedlová: Síla vůle

19. červenec 2021

Jistě jste už mnohokrát při svých toulkách přírodou viděli rostliny nebo dokonce stromy vyrůstající doslova ze skály. Vždycky k nim vzhlížím s obdivem a neskonalou úctou.

Jak si dovedly vydobýt své místečko na slunci, jak se perou o každý milimetr prostoru tam, kde jsou téměř nulové podmínky pro jejich růst. Jak vytrvale svými kořínky dokážou narušit i tvrdý kámen a vydržet i ve větru a bouři. Bez výhrad si zaslouží naše uznání.

Moje už mají dávno. A moc bych si přála, aby jejich vlastnosti a úpornou snahu žít i tam, kde to jiní vzdávají, dokázali v sobě najít i lidé. Aby našli sílu, stejně jako ty stromy na skále, porvat se s nepřízní osudu, který je zavál do podobné situace. Aby to nevzdávali, protože je v jejich moci najít tu malou skulinku, do které zapustí své  kořínky odhodlání. A postupně dovedou rozdrobit i kámen.

Už mnohokrát jsem viděla lidi, kteří dokázali téměř nemožné. Chlapce, který kreslí ústy nádherné obrázky, mladou ženu bez rukou, která dokáže plně obstarat své dítě pouze pohyby svých nohou, chlapíka s pahýly místo končetin, který s přednáškami o síle vůle a odhodlání motivuje tisíce mladých lidí hledajících svůj smysl života.

Možná to bude znít poněkud pateticky, ale právě tohle jsou pro mne ti praví hrdinové.

Spustit audio

Související