Gotická stezka představí 25 středověkých jihočeských kostelů. V nich lidé uvidí i umělecká díla
Zpřístupnit a představit středověké kostely na jihu Čech v historických a jiných souvislostech má nová Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy. S myšlenkou přišla Jihočeská centrála cestovního ruchu, která přizvala ke spolupráci českobudějovické biskupství a další partnery.
„Na mapce máme vyznačeno 25 objektů. Část je v Novohradských horách, část na Lipensku a samostatnou částí je Českobudějovicko,“ ukazuje síť kostelů připravované Gotické stezky projektová manažerka Pavla Drunecká z Jihočeské centrály cestovního ruchu.
„Cílem projektu je bezpečně zpřístupnit kostely, navázat na turistické trasy v Horním Rakousku v oblasti Mühlviertel a přilákat více turistů do krásných sakrálních staveb. Připravujeme mapu a tištěného průvodce, tyto informace budou samozřejmě k dispozici i v digitální formě,“ vysvětluje.
Desítky gotických uměleckých děl má ve sbírkách Alšova jihočeská galerie v Českých Budějovicích. Kopie některých z nich se objeví právě v kostelích na stezce. „Jako jedna z prvních vznikne určitě kopie madony z Cetvin. Ta je z první čtvrtiny 16. století, je dřevěná a patří k unikátům sbírky. Dále bychom chtěli vytvořit kopii hlavy světice z Dolní Vltavice, dnes už zaniklé vesnice, a dva deskové obrazy,“ říká ředitel galerie Aleš Seifert.
Čtěte také
Gotická stezka má zároveň pomoci nasbírat řadu materiálů o jednotlivých objektech. „Budeme shromažďovat různé historické dokumenty, podklady, mohou to být fotografie, texty, můžeme i oslovit lidi z daného místa a zaznamenat jejich vyprávění. Vše umístíme do elektronické databáze, do které potom mohou nahlížet odborníci i veřejnost,“ nastiňuje Luděk Fráně z Regionální rozvojové agentury jižních Čech.
„Nabídneme i netradiční pohled na ta místa z nebe, protože budeme snímkovat pomocí dronů. A všechny tyto informace a podklady zájemce získá na webových stránkách Gotické stezky nebo v mobilní aplikaci. U každé památky bude QR kód, prostřednictvím kterého si lidé mohou ty informace načíst,“ dodává.
Podle generálního vikáře Biskupství českobudějovického Davida Henzla má projekt i duchovní rozměr. „Každý člověk je na cestě k Bohu a na té cestě se potkáváme s různým poznáním Boha. Jedním ze svědků jsou gotické chrámy, které v sobě nesou poselství. Návštěvník může nasát tu atmosféru a přijít blíž k Bohu,“ komentuje.
Projekt Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy bude kompletně hotový v roce 2027.
Související
-
Archeologové a dělníci pracují v kostele v Českých Budějovicích, který je starší než samotné město
Nové fasády, střechu, ale i obnovené vzácné fresky a vitráže bude mít kostel svatého Prokopa a svatého Jana Křtitele na Starém městě v Českých Budějovicích.
-
Kostel v Dolní Vltavici měla zachránit mohutná hráz. Nakonec ale skončil pod hladinou Lipna
V 50. a 60. letech 20. století zmizela část jihočeské krajiny pod hladinou přehradních nádrží. Pod vodou zůstala také řada památek, jen některé se podařilo zachránit.
-
Pod Vítkův hrádek se po téměř 70 letech vrátila madona. Stojí před kostelem v osadě Svatý Tomáš
Kopie vzácné pozdně gotické madony z počátku 16. století stojí v osadě Svatý Tomáš nad Lipenskou přehradou. Nechal ji tam umístit Spolek přátel pro obnovu Vítkova hrádku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Oděvy a obuv v Česku bezprecedentně zdražily. Oproti Německu je to výrazný rozdíl, říká ekonom
-
‚99 procent euforie a procento obav.‘ Damašek slaví na prahu nejasné budoucnosti, říká novinář Boháč
-
‚Lepší sloužit, než utíkat.‘ Mladí Ukrajinci stojí před dilematem, zda nastoupit na vojnu, nebo odejít
-
Čeští hokejisté slaví druhé vítězství na Švýcarských hrách, ve Fribourgu porazili domácí tým 2:0