František Gellner: Štika. Povídka o jednom svůdci a nevěrných paničkách
Na první pohled jednoduchý příběh o nevěře a potrestání svůdníka, kde „láska“ je spíše kratochvilnou zábavou než čímkoli jiným. Poslechněte si povídku, kterou na počátku 20. století napsal buřič a anarchista František Gellner.
Jako štika v poklidných vodách navenek spořádaně žijící maloměstské společnosti se zřejmě cítil generální inspektor pojišťovny Karel Drak, který si tak rád začínal románky s vdanými paničkami. Jak to s ním dopadlo?
Povídka Štika vyšla poprvé v souboru s názvem Cesta do hor a jiné povídky v roce 1914. Pro rozhlas ji načetl herec Ladislav Mrkvička.
František Gellner
Po nás ať přijde potopa! Radosti života. To jsou tituly dvou nejznámějších sbírek Františka Gellnera (1881-1914). První vyšla v roce 1901, druhá o dva roky později. Jejich autorovi bylo v té době dvacet, respektive dvaadvacet let.
Na jaře roku 1914 mu vyšla knížka prozaických textů Cesta do hor a jiné povídky. Vydání svých dalších prací se autor už nedožil.
Buřič a anarchista, trpící revmatismem, musel po sarajevském atentátu narukovat na haličskou frontu. Spolu se svým plukem se účastnil například krvavých bojů u Lvova. Od září 1914, kdy napsal rodičům poslední korespondenční lístek, je považován za nezvěstného. Při ústupu rakousko-uherské armády se podle výpovědi spolubojovníků vyčerpaný Gellner uložil do příkopu, přikryl vojenským pláštěm a čekal na svůj osud.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.