František Gellner: Štika. Povídka o jednom svůdci a nevěrných paničkách

25. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Milenci

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Na první pohled jednoduchý příběh o nevěře a potrestání svůdníka, kde „láska“ je spíše kratochvilnou zábavou než čímkoli jiným. Poslechněte si povídku, kterou na počátku 20. století napsal buřič a anarchista František Gellner.

Napsal: František Gellner
Čte: Ladislav Mrkvička
Připravila: Lucie Barborková
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 2006

Jako štika v poklidných vodách navenek spořádaně žijící maloměstské společnosti se zřejmě cítil generální inspektor pojišťovny Karel Drak, který si tak rád začínal románky s vdanými paničkami. Jak to s ním dopadlo?

Povídka Štika vyšla poprvé v souboru s názvem Cesta do hor a jiné povídky v roce 1914. Pro rozhlas ji načetl herec Ladislav Mrkvička.

František Gellner

Po nás ať přijde potopa! Radosti života. To jsou tituly dvou nejznámějších sbírek Františka Gellnera (1881-1914). První vyšla v roce 1901, druhá o dva roky později. Jejich autorovi bylo v té době dvacet, respektive dvaadvacet let.

Na jaře roku 1914 mu vyšla knížka prozaických textů Cesta do hor a jiné povídky. Vydání svých dalších prací se autor už nedožil.

Buřič a anarchista, trpící revmatismem, musel po sarajevském atentátu narukovat na haličskou frontu. Spolu se svým plukem se účastnil například krvavých bojů u Lvova. Od září 1914, kdy napsal rodičům poslední korespondenční lístek, je považován za nezvěstného. Při ústupu rakousko-uherské armády se podle výpovědi spolubojovníků vyčerpaný Gellner uložil do příkopu, přikryl vojenským pláštěm a čekal na svůj osud.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.