Frankenstein. Slavný horor o umělém monstru, které nenávidí celý svět a mstí se svému stvořiteli

27. leden 2023

Mladý vědec Viktor Frankenstein stvoří umělého člověka, monstrum s nadlidskou silou. Vypustí ho do světa, ale to přinese jen zkázu. Netvor nenávidí celý svět a začne se mstít. Za podivných okolností je zavražděn vědcův malý bratr, a tím to rozhodně nekončí…

Účinkují: Jiří Hromada, Lukáš Hlavica a Miroslav Táborský
Připravili: Miroslav Staněk, Dagmar Jaklová-Oravová
Napsala: Mary Shelleyová
Překlad: Tomáš Korbař
Zvukový mistr: Miloš Kot
Hudba: Petr Šplíchal
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 2005

Frankenstein je nejznámějším románem anglické spisovatelky Mary Shelleyové. Vyšel poprvé v roce 1818 a stal se klasikou hororového žánru.

Příběh byl několikrát zfilmován, poprvé už v roce 1910. V roce 2005 vznikla rozhlasová četba na pokračování, v níž účinkují Jiří Hromada, Lukáš Hlavica a Miroslav Táborský.

„Očekával jsem takové přivítání,“ odpověděl netvor. „Všichni lidé jsou ubozí, a jak tedy musím být nenáviděn já, který jsem ještě bídnější než kterákoliv lidská bytost! A přece ty, můj stvořitel, nenávidíš a odháníš mě, své dílo, s nímž jsi svázán pouty, která mohou být rozetnuta pouze zničením jednoho z nás. Máš v úmyslu mě zabít. Jakým právem si dovoluješ takhle si pohrávat se životem? Splň svou povinnost ke mně, a já splním svou k tobě a lidstvu. Jestli vyhovíš mým podmínkám, nechám tebe i všechny ostatní lidi na pokoji; jestliže však odmítneš, budu tak dlouho napájet své hrdlo smrtí, až bude přesyceno krví tvých zbývajících přátel!“

Mary Shelleyová

Mary Shelleyová (1797-1851) se narodila slavné feministce a spisovatelce Mary Wollstonecraftové a filozofovi a romanopisci Williamu Godwinovi. Matka zemřela krátce po jejím narození, otec jí dopřál kvalitní, i když neformální vzdělání.

Mary Shelley

Už jako velmi mladičká navázala milostný poměr s jedním z politických stoupenců svého otce, básníkem Percym Bysshe Shelleym, který byl ovšem v té době ženatý. Vzít se mohli až v roce 1816 poté, co Shelleyho první žena spáchala sebevraždu.

Léto téhož roku už coby manželé strávili Shelleyovi ve společnosti básníka lorda Byrona a dalších literátů ve Švýcarsku poblíž Ženevy. Mladí lidé si krátili čas předčítáním ze strašidelných příběhů a Byron navrhl, aby každý ze zúčastněných napsal svůj strašidelný příběh. A tak se zrodil Frankenstein.

V roce 1818 opustili Shelleyovi Anglii a přesídlili do Itálie. O čtyři roky později se tu slavný romantický básník utopil na svém škuneru. Mary prý opatrovala jeho srdce po zbytek svého života založené a slisované v Shelleyho sbírce básní. Vrátila se do Anglie a věnovala se výchově jejich jediného syna a literární práci.

Kromě Frankensteina napsala několik dalších románů a novel. Její román Poslední člověk z roku 1826 je pravděpodobně první postapokalyptickou sci-fi. Mary Shelleyová zemřela v roce 1851, bylo jí 53 let.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...