Frankenstein. Slavný horor o umělém monstru, které nenávidí celý svět a mstí se svému stvořiteli

27. leden 2023

Mladý vědec Viktor Frankenstein stvoří umělého člověka, monstrum s nadlidskou silou. Vypustí ho do světa, ale to přinese jen zkázu. Netvor nenávidí celý svět a začne se mstít. Za podivných okolností je zavražděn vědcův malý bratr, a tím to rozhodně nekončí…

Účinkují: Jiří Hromada, Lukáš Hlavica a Miroslav Táborský
Připravili: Miroslav Staněk, Dagmar Jaklová-Oravová
Napsala: Mary Shelleyová
Překlad: Tomáš Korbař
Zvukový mistr: Miloš Kot
Hudba: Petr Šplíchal
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 2005

Frankenstein je nejznámějším románem anglické spisovatelky Mary Shelleyové. Vyšel poprvé v roce 1818 a stal se klasikou hororového žánru.

Příběh byl několikrát zfilmován, poprvé už v roce 1910. V roce 2005 vznikla rozhlasová četba na pokračování, v níž účinkují Jiří Hromada, Lukáš Hlavica a Miroslav Táborský.

„Očekával jsem takové přivítání,“ odpověděl netvor. „Všichni lidé jsou ubozí, a jak tedy musím být nenáviděn já, který jsem ještě bídnější než kterákoliv lidská bytost! A přece ty, můj stvořitel, nenávidíš a odháníš mě, své dílo, s nímž jsi svázán pouty, která mohou být rozetnuta pouze zničením jednoho z nás. Máš v úmyslu mě zabít. Jakým právem si dovoluješ takhle si pohrávat se životem? Splň svou povinnost ke mně, a já splním svou k tobě a lidstvu. Jestli vyhovíš mým podmínkám, nechám tebe i všechny ostatní lidi na pokoji; jestliže však odmítneš, budu tak dlouho napájet své hrdlo smrtí, až bude přesyceno krví tvých zbývajících přátel!“

Mary Shelleyová

Mary Shelleyová (1797-1851) se narodila slavné feministce a spisovatelce Mary Wollstonecraftové a filozofovi a romanopisci Williamu Godwinovi. Matka zemřela krátce po jejím narození, otec jí dopřál kvalitní, i když neformální vzdělání.

Mary Shelley

Už jako velmi mladičká navázala milostný poměr s jedním z politických stoupenců svého otce, básníkem Percym Bysshe Shelleym, který byl ovšem v té době ženatý. Vzít se mohli až v roce 1816 poté, co Shelleyho první žena spáchala sebevraždu.

Léto téhož roku už coby manželé strávili Shelleyovi ve společnosti básníka lorda Byrona a dalších literátů ve Švýcarsku poblíž Ženevy. Mladí lidé si krátili čas předčítáním ze strašidelných příběhů a Byron navrhl, aby každý ze zúčastněných napsal svůj strašidelný příběh. A tak se zrodil Frankenstein.

V roce 1818 opustili Shelleyovi Anglii a přesídlili do Itálie. O čtyři roky později se tu slavný romantický básník utopil na svém škuneru. Mary prý opatrovala jeho srdce po zbytek svého života založené a slisované v Shelleyho sbírce básní. Vrátila se do Anglie a věnovala se výchově jejich jediného syna a literární práci.

Kromě Frankensteina napsala několik dalších románů a novel. Její román Poslední člověk z roku 1826 je pravděpodobně první postapokalyptickou sci-fi. Mary Shelleyová zemřela v roce 1851, bylo jí 53 let.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.