Francis Scott Fitzgerald: Ta kráska z Jihu. O lásce, válce, mládí a předčasných životních ztrátách

26. listopad 2023

Do malého městečka Tarleton ve státě Georgia přijíždějí z hlavního města vojáci. Ve výcvikovém táboře se mají připravovat na přesun do válkou zmítané Evropy. Jsou mladí, a ačkoliv se chystají do války, umí si i užívat bezstarostného života s místními dívkami. Je mezi nimi třiadvacetiletý Andy…

Čte: Igor Bareš
Připravili: Ivan Němec, Olga Jeřábková
Napsal: Francis Scott Fitzgerald
Překlad: Vlasta Dvořáčková
Zvukový mistr: Josef Daněk
Režie: Zdeněk Kozák
Natočeno: v roce 1995

Povídku o lásce, válce, mládí, ideálech a předčasných životních ztrátách Ta kráska z Jihu napsal americký spisovatel Francis Scott Fitzgerald, příslušník takzvané ztracené generace.

Ta kráska z Jihu vyšla česky například ve výboru s názvem Takový pěkný pár (Odeon 1986). Rozhlasové zpracování pochází z roku 1995, kdy příběh načetl herec Igor Bareš.

Francis Scott Fitzgerald

Americký spisovatel a scenárista se narodil v roce 1896 v Minnesotě. Je považován za jednoho z nejvýraznějších autorů takzvané ztracené generace.

Za svého života dokončil čtyři romány: Na prahu ráje, Krásní a prokletí, Velký Gatsby a Něžná je noc. Pátý, nedokončený román Poslední magnát byl vydán posmrtně. V roce 1996 byla podle románu Něžná je noc natočena stejnojmenná rozhlasová četba.

V roce 1920 se Francis Scott Fitzgerald oženil se spisovatelkou Zeldou Sayreovou. Ve 20. a 30. letech žili manželé v Evropě, hlavně ve Francii. Manželství bylo velmi bouřlivé, spisovatel se jím neváhal inspirovat při psaní svých románů.

Je také autorem mnoha povídek. Dost často je psal na objednávku, aby finančně zvládl svůj poměrně výstřední život s poměrně výstřední manželkou. Některé z nich mají i rozhlasovou podobu. 

V roce 1937 se Francis Scott Fitzgerald odstěhoval do Hollywoodu, kde pracoval jako scenárista. Měl vleklé zdravotní potíže a problémy s alkoholem. V roce 1940 zemřel předčasně na infarkt, bylo mu 44 let.

Spustit audio

Související