Přítelkyně z domu smutku. Autobiografická kniha Evy Kantůrkové inspirovaná pobytem v komunistickém kriminálu
Spisovatelka Eva Kantůrková byla na počátku 80. let vězněna za údajné „podvracení republiky“. Zkušenosti s komunistickým kriminálem, kde strávila téměř rok, promítla do románu Přítelkyně z domu smutku. Zachytila v něm nejen poměry v ruzyňské věznici, ale i osudy svých spoluvězeňkyň – některé seděly za kriminální delikty, jiné stejně jako autorka z politických důvodů.
Knížka Přítelkyně z domu smutku vyšla poprvé v roce 1984 v exilovém nakladatelství v Kolíně nad Rýnem. V Čechách vyšla v roce 1990.
V roce 1992 režisér Hynek Bočan natočil podle románu stejnojmenný čtyřdílný seriál, v němž si hlavní roli vypravěčky zahrála Ivana Chýlková. Seriál získal dvě ceny na filmovém festivalu v Cannes.
V témže roce vznikla i jedenáctidílná rozhlasová četba, kterou načetla herečka Jana Štěpánková.
Eva Kantůrková
Po maturitě na dělnické přípravce studovala Eva Kantůrková (1930) filozofii a historii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V 50. letech byla tajemnicí Československého svazu mládeže na Strojní fakultě ČVUT, poté v domácnosti.
V roce 1966 nastoupila do Československého ústředí knižní kultury, kde měla na starost ediční plány a činnost hlavních beletrických nakladatelství. Ve volném čase psala svoje první knihy.
Její prvotinou byla sbírka psychologických povídek Jen si tak trochu povyskočit vydaná v roce 1966. V následujícím roce jí vyšel román Smuteční slavnost, příběh, v němž smrt stranického tajemníka a chystaný pohřeb dávají příležitost k ohlédnutí se za únorovými událostmi roku 1948 a následnou kolektivizací venkova. Režisér Zdeněk Sirový podle něj natočil v roce 1968 stejnojmenný film, který se ovšem do kin dostal až po listopadovém převratu.
Eva Kantůrková podepsala Prohlášení Charty 77. V letech 1985 a 1986 působila společně s Jiřím Dienstbierem a Petruškou Šustrovou jako její mluvčí. V roce 1980 vydala samizdatem knihu rozhovorů s dalšími chartistkami Sešly jsme se v této knize. Odseděla si za to ve vazbě téměř celý rok, ale díky tlaku zvenčí, amerického Kongresu, britské premiérky Margaret Thatcherové a rakouského prezidenta, se už připravený proces nekonal.
Celá skupina, do níž Eva Kantůrková patřila, však až do převratu zůstala trestně stíhána, se všemi riziky, které to obnášelo: ztrátou pasu, krátkými zatčeními, častými výslechy, možností kdykoliv na tyto „zájmové osoby“ uvalit vazbu nebo je z něčeho obvinit.
„Já jsem nejsvobodnější byla paradoxně v tý Ruzyni. Mohli mě zbít, špatně mě krmili, ale já jsem diktovala protokoly, opravovala mu chyby, tomu vyšetřovateli, ten šílel.“
Zážitky z vězení sepsala Eva Kantůrková do autobiografické knihy Přítelkyně z domu smutku.
Eva Kantůrková patřila k zakladatelům Občanského fóra, na začátku 90. let byla poslankyní ČNR a členkou jejího předsednictva. Později byla předsedkyní Obce spisovatelů, členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, byla první prezidentkou Akademie literatury české.
Související
-
Starý a černý. Komorní příběh o nelehkých vztazích v jedné rodině v době polistopadové
Příběh o změnách ve společnosti po sametové revoluci a o změnách v jedné rodině. Příběh nejen o lidech, ale i o kočkách. To je povídka Starý a černý od Aleny Zemančíkové.
-
Alena Mornštajnová: Listopád. Co kdyby to v listopadu 1989 dopadlo jinak?
Alena Mornštajnová napsala příběh, který se mohl odehrát v naší zemi, kdyby se komunisté udrželi u moci. Drama obyčejné rodiny, kterou velké dějiny jedné noci rozdělí.
-
Marienka. Příběh o mateřské i partnerské lásce a fyzických handicapech čte Taťjana Medvecká
Marienka je hezká mladá dívka, která své matce poprvé přivede ukázat přítele. Ten má ovšem po autohavárii viditelný fyzický handicap. Proč taková zvláštní nemilosrdná zášť?
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.