Ferdinand d´Este odjel do Sarajeva z Chlumu u Třeboně, od atentátu uplynulo právě 110 let
28. června 1914 byl v Sarajevu zastřelen František Ferdinand d´Este s manželkou. Řidičem automobilu, ve kterém seděl následník trůnu při sarajevském atentátu, byl Leopold Lojka pocházející z Telče.
„Nedaleko držel hlídku jihočeský voják z Chotýčan Josef Marek,“ připomíná chvíle atentátu na Františka Ferdinanda d´Este publicista Jan Ciglbauer.
K atentátu došlo okolo jedenácté hodiny a zpráva o něm se do Českých Budějovic dostala kolem sedmnácté hodiny odpolední. V Českých Budějovicích se tehdy konala Matiční slavnost.
Ferdinanda d´Este většinou známe jen jako takzvaného následníka trůnu. Jeho celého jméno znělo František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský-Este. Byl synovcem císaře a krále Františka Josefa I. a v zemích Koruny české vlastnil panství a zámky Konopiště a Chlum u Třeboně.
František Ferdinand d´Este velel 75. vojenskému pluku v Jindřichově Hradci a právě kontrola pluku a rozloučení se svými dětmi v Chlumu u Třeboně bylo to poslední, co v jižních Čechách zažil. Pak už s Žofií odjeli směr Sarajevo.
Celý příspěvek si poslechněte online.
Související
-
Už týden po vyhlášení války čilý obchodník nabízel barevnou mapu bojiště
Těžký kulomet, pušky, bodáky, šavle i polní lopatky se objevily v sále Českého rozhlasu České Budějovice. Natáčel se tu totiž živě speciální díl pořadu Vltavín.
-
Skutečné příběhy vojáků, kteří stejně jako Švejk sloužili u 91. pluku, vůbec humorné nebyly
Na počátku prosince 1918 vyhráli Jednadevadesátníci svůj poslední boj. Pěší pluk z Českých Budějovic je znám jako předloha románu o Švejkovi, ale realita byla poněkud jiná.
-
U Nové Bystřice můžete vlézt do bunkrů, takzvaných řopíků. Je tu i stejný kulomet jako v roce 1938
Kousek za Novou Bystřicí na Jindřichohradecku zůstalo hraniční opevnění z první republiky. Stará se o něj Muzeum čs. opevnění Klášter. Bunkry jsou vybavené jako během bojů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka