Eliška Novotná: Restart

18. únor 2022

Všichni to známe: počítač odmítá pracovat, dělá z našeho pohledu nesmysly a odborník nám radí „restartujte ho“.

Nebo se z ničeho nic nemůžeme dostat na internet, Wi-Fi nám hlásí, že jsme odpojeni, obnovit připojení se nám nedaří. A jakou že radu slyšíme? Ano, opět restart.

A my zkušení laici už přece víme, co dělat: prostě to vypnout. A nechat chvíli odpočinout.

Když jsem letos v zimě opět s úžasem sledovala amarylis, což je ta rostlina s velkým kalichovitým květem, často i více květy, na silném stvolu rostoucím z velikánské cibule jen zčásti zapuštěné do zeminy v květináči, uvědomila jsem si, že funguje na stejném principu – potřebuje restart.

Když odkvete a přestane být po několik měsíců opečovávána, všechno nahoře uschne a ona v tom nenápadném tichu začne sbírat síly pro zázrak příštího růstu. Pak ji opět dáte na světlé a teplé místo, dopřejete ji zálivku a živiny a sledujete s jakou rychlostí, několik centimetrů za den, se dere vzhůru.

A tak si letos v té únavné zimní době, kochajíc se nádhernými květy na okenním parapetu, říkám: co si takhle dopřát restart?

autor: Eliška Novotná | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Eliška Novotná: Pomáhat a chránit

    Moje dávná a milá kamarádka je teď korpulentní dáma v letech, s nadváhou a vyměněnými oběma koleny. A tak nevychází z domu, když to venku klouže.

  • Eliška Novotná: Být, či nebýt

    V naší malé skupině spolužáků z dávných časů to vře. Spustila to Jana, když nám všem popřála, abychom navzdory divné době, které jsme se dožili, zůstali pozitivní.

  • Eliška Novotná: Najít si

    „Jestlipak se poznáme?“ táhlo mi hlavou cestou na setkání, které jsme si domluvily s jednou dívkou po pár minutách rozhovoru ve společnosti mnoha známých.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.