Eliška Novotná: Prevence

3. listopad 2023

Chodila jsem po operaci rok co rok na preventivní screening, vždycky trochu s obavami, a po něm jsem si vždy s úlevou dopřála v mé oblíbené kavárně ke kávě i zákusek.

Už si mě za ta léta pamatovali, a tak mně s úsměvem vítali „Stejně jako minule?“ a já s radostí přikývla.

Pak jsem se přestěhovala a každoročního screeningu jsem se marně dožadovala. „Ne, máte na vyšetření nárok jednou za dva roky,“ slyšela jsem a nechápala. Po čtyřech letech, tedy druhém vyšetření, jsem sebrala odvahu se té strohé recepční ve zdravotnickém zařízení zeptat: „Ale proč? Vždyť moje diagnóza je už léta stejná.“

A dostalo se mi neuvěřitelného vysvětlení: „Dříve asi žádal o vyšetření lékař s jinou odborností, než má lékař, který pro vás píše žádanku teď.“

Tak jsem se dozvěděla, že v našem zdravotnickém systému nemohu být preventivně vyšetřována podle svého zdravotního stavu, ale podle toho, který lékař o moje vyšetření žádá. Jsem z toho paf.

autor: Eliška Novotná | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Eliška Novotná: Užij a vyhoď

    Všichni, kdo jsme se kdy po letech stěhovali nebo vyklízeli byt po prababičce, to známe. „Těch krámů! Co tím myslela?“ nebo „Tohle všechno jsme schovávali, neuvěřitelný!“

  • Eliška Novotná: Přijmout laskavost

    Pro ty z nás, kteří jsme byli celý život záměrně soběstační a „nikoho jsme nepotřebovali“, jsou chvíle, kdy zjistíme, že už to bez pomoci nezvládneme, obzvláště těžké.

  • Eliška Novotná: Jen ten konec

    Poslední dobou se mi to stává často, zatímco z dřívějška si takové situace vůbec nepamatuji. To tak pošlu informaci dvěma esemeskami a dostanu odpověď, která nedává smysl.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.