Eliška Novotná: Nenávist

18. březen 2020

Dnešní den je Mezinárodním dnem nenávisti – a to tedy nevím, jak s tím naložím. Asi to není míněno jako oslava, protože co by bylo na nenávisti hodno slávy?

Nebo je snad někdy nenávist potřebná?  Předpokládám, že si ji máme připomínat jako varovné memento, že tudy cesta k dobrému životu nevede. Ale proč, proč si kazit hezký den vědomím tak prudce negativní emoce?

Pocit nenávisti vede ke zničujícímu jednání, toho či to, co nenávidíme, chceme ze svého světa odstranit, chceme ho či to zlikvidovat a volíme k tomu různé, často i velmi drastické, způsoby.

Když ale nenávidíme, ničíme tím především sami sebe. Nenávist nás rozežírá, celého nás pohltí a proměňuje nás. Nenávist jde ruku v ruce s násilím, neznají ji ti, kteří se tolerují.

Čím méně jsme přesvědčeni o své neomylnosti a vševědoucnosti a čím více jsme schopni a ochotni jiné lidi chápat, tím více ztrácíme schopnost něco takového jako nenávist pociťovat.

Jistě, s mnohými nesouhlasíme, mnohé nesnášíme, jsou nám nepříjemní až odporní, to ale neznamená, že je musíme nenávidět. Takže o tom je ten dnešek, no vida.

Aby na sebe lidé nevyřvávali „já tě nenávidím!“ a nesápali se po sobě, aby vládl mír a smír. Tak to já bych ten den nazvala jinak, říkám si, když po ránu odcházím z domova návidět všechny, které dneska uvidím.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.