Eliška Novotná: Domácí

17. květen 2024

Teď už se prodávají nejen hotová těsta pro domácí pečení, ale i balíčky s nadávkovanými surovinami pro přípravu jídla doma. A třeba jeden nejmenovaný e-shop vám prodá a dodá všechno, co potřebujete pro uvaření jídla dle receptu, na který si kliknete.

Žádné zdlouhavé klikání na zeleninu, maso, vajíčka a koření, kdepak, stačí jeden klik – snadno a rychle. „Já ti ani nevím, co tam všechno je,“ řekneme pak asi, „ale je to domácí!“

No, a já nevím. Je to domácí, když to „doma“ mají všichni stejné? Když stejné vanilkové rohlíčky ze stejného těsta mají tisíce domácností, jen více či méně propečené? Když ušmudlané rodinné recepty zůstávají v šuplíku a nemá smysl „dát si ochutnat“, protože všechno chutná stejně?

Jasně, že doby, kdy se obilí zaselo, vypěstovalo, usušilo, semlelo a pak z něho byl „náš“ domácí, opravdu originální, koláč jsou pryč. Neopouštíme ale dobrovolně v tom závodu s časem něco pro nás důležitého?

autor: Eliška Novotná | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.