Eduard Krečmar měl zvlášť rád ženy jako interpretky svých písničkových textů
„Nejen pro Karla Gotta jsme ze začátku psali spíš zvukovou nápodobu než podle obsahu. To byla do jisté míry výhoda, ale také to bylo unfair k původním autorům, takže od doby, kdy se lépe sledují autorská práva, jdeme jako textaři po obsahu, zároveň se ale samozřejmě snažíme udržet podobnou zvukomalbu.“ Těmito slovy vysvětloval Eduard Krečmar svůj přístup k textování převzatých písní. A nebylo jich málo.
Jeden z nejlepších, nejvýkonnějších a nejvšestrannějších českých textařů minulých zhruba šedesáti let Eduard Krečmar došel do konce svého života na konci předminulého týdne ve věku 81 let.
Pořad Světla ramp tedy bude mít podobu vzpomínky na Eduarda Krečmara, a to i jeho slovy, na textařské začátky, na časy v průkopnické rokenrolové kapele Sputnici i na jeden z jeho nejpůsobivějších textů Já už vím na originál zámořského šlágru Frankieho Lainea I Believe s Krečmarem preferovanou verzí Laďky Kozderkové.
A přirozeně nebudou chybět ani doklady textařské kvality Eduarda Krečmara v písničkách v podání Marty Kubišové, Věry Martinové, Petra Nováka, Jiřího Poppera, Sputniků, jeho kolegy textaře Zdeňka Rytíře a samozřejmě Karla Gotta.
Související
-
Důležitým okamžikem byla pro Václava Neckáře v jeho začátcích návštěva koncertu Evy Olmerové
Na 23. října připadají osmdesátiny zpěváka i herce Václava Neckáře, fenoménu české pop music posledních takřka šedesáti let. To je náležitý důvod věnovat mu Světla ramp.
-
Musíte se zbavit všeho, co vás stresuje. To byla filozofie ostrovního útěku populárního písničkáře
V pořadu Světla ramp vyzdvihneme památku několika zahraničních hudebních osobností, které tento svět opustily v září 2023. Patří mezi ně americký písničkář Jimmy Buffett.
-
Hity jako Nářek převozníka, Ona se brání nebo Zrcadlo nastartovaly popularitu zpěváka Karla Černocha
„Byl jsem vedený k tomu, abych zpíval druhý hlas. Vyrůstal jsem v muzikální rodině. Pak se jsem přes poslech Radia AFN Munich dostal k populární hudbě,“ řekl Karel Černoch.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.