Džentlmeni umí nosit kalhoty

14. listopad 2018

Hovory s mou máti přinášejí inspiraci různého druhu. Tak třeba úvahu o mužské módě, a to konkrétně o kalhotách. Tuhle totiž přišla řeč na známého, pana Zdeňka.

„Jó, Zdeněk,“ pravila máti, „jedinej chlap, kterej umí pozdravit a přitom vyndá ruku z kapsy kalhot. Zdeněk je džentlmen.“

Zaujalo mě to. Jednak z důvodu, že mi pan Zdeněk jako vyžilý hipík džentlmena rozhodně nepřipomíná, ale především kvůli té zmínce o rukou v kalhotách. Začal jsem si všímat okolí a brzy dal máti zapravdu.

Vážně, kolik chlapů má za všech okolností vražené ruce do kapes! A ti pánové vůbec nevypadají tak skvěle, jak doufají! Od tohoto poznání byl brzy už jen krůček k tomu, uvědomit si, že muži od pasu dolů celkově tak nějak asi nemyslí.

Raději upřesňuji, nemyslí na módu, abych nasměroval asociace správným směrem. Muži zkrátka neřeší kalhoty, neřeší, co o nich vypovídají, neřeší, jak kalhoty důstojně nosit. Muži kalhoty ignorují.

Jan Cempírek: Ráno na bleším trhu

Bleší trh, Polná

V každém bytě se najdou věci, které spíše překáží, než aby sloužily. U nás to byly klece po činčile a morčeti i další krámy. Jednu sobotu jsem proto zamířil na bleší trh.

Ukázal mi to i farmář, u kterého jsem onehda v cizině brigádničil jako student. Zde je ona kalhotová situace: farmář šel do banky žádat o prodloužení úvěru. Koukám, na zadku jeho bílých kalhot svítí obří flek od kravího hmm, hmm. Bille, povídám farmáři, máš na zadku obtisknuté hmm, hmm. Farmář mávl rukou: nevadí, jsou to jen kalhoty. A když neseš bance peníze, jsi váženým klientem, i kdybys měl na kalhotách deset hmm hmm. 

Muži zkrátka ke kalhotám přistupují pragmaticky. Netrápí je, zda jsou vyžehlené, co na nich mají přilepeného, ani jak vypadají s rukama v kapsách. Oceňují jiné kvality. Pevnou látku, pružnost v pase. Nebo právě ty hluboké kapsy, do kterých se dají zarazit pohodlně ruce a ve skrytu se občas poškrábat, však víte kde. Což obzvláště při zdravení dámy ale není to pravé ořechové.

Proto chlapi, ruce z kapes ven a větší péči kalhotám! Bankéři si kalhot možná nevšímají, ženy však ano. A podle nich soudí, zda jste buranem, nebo vcelku zadarmo džentlmenem. Stejným jako hipík Zdeněk v očích mé máti.

autor: Jan Cempírek
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.