Dům zničený výbuchem v Lenoře půjde k zemi. Znovu to ovlivní život lidí v sousední bytovce

3. prosinec 2019 10:36
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Torzo bytového domu v Lenoře měsíc po výbuchu

Po téměř dvou měsících od výbuchu plynu zmizí z centra Lenory na Prachaticku ruina vyhořelého domu. V pondělí začaly přípravné práce na demolici bytovky. Zástupci firem převzali od Jihočeského kraje staveniště.

Petr Skutil, který bude při demolici bytovky provádět stavební dozor, prošel jednotlivé byty v přilehlé bytovce. Zajímaly ho především stěny, které sousedí s polorozbořeným domem.

„Musíme to udělat v jednotlivých podlažích a potřebujeme zdokumentovat stávající stav objektu, kdyby v průběhu demolice došlo třeba k nějakým prasklinám,“ popsal.

Čtěte také

Zároveň obyvatelům vysvětlil, že na pár dní budou muset v době prací asi od 7 do 16 hodin opustit své domovy. Jedná se o bezpečnostní opatření.

Demolice začne ve čtvrtek. „Začne se bourat ze směru od silnice a budou se postupně ubourávat jednotlivá patra a odebírat odpady. Nejsložitější bude odbourat napojení těch dvou domů k sobě,“ připomněl stavební technik Jaroslav Vlach.

V případě potřeby budou pracovníci řídit i dopravu. Demolice za více než milion korun, kterou zaplatí Jihočeský kraj, by měla trvat tři týdny.

Spustit audio

Související