Dudy z celého světa uvidí lidé v obnoveném strakonickém hradu. Představí je jedna z pěti nových expozic Muzea středního Pootaví

4. únor 2022 11:34

Unikátní kolekci dud ukáže ve zcela nové expozici Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích. Její základ tvoří sbírka holandského dudáka, který do Strakonic pravidelně jezdí na Mezinárodní dudácký festival. Dudy z celého světa budou jednou z pěti nových expozic muzea, které se veřejnosti otevře 1. dubna po čtyřleté rekonstrukci strakonického hradu.

„Expozice je rozdělena na tři základní části – dudy, které jsou rekonstrukcemi historických nástrojů podle dobových vyobrazení, dudy ze zahraničí, protože tu máme bohatou tradici mezinárodních dudáckých festivalů, a potom samozřejmě česká dudácká tradice, přičemž se nejvíce zaměřujeme na dudácké umění spojené se Strakonicemi a okolím,“ popisuje autorka expozice a etnografka Irena Novotná.

Soubor dud je unikátní. „V České republice je určitě největší, ve střední Evropě také. Máme tu více než 130 nástrojů, což si myslím, že jinde v muzeu návštěvníci asi po celé Evropě neuvidí. Další velké sbírky jsou potom v Anglii a v USA,“ uvádí Irena Novotná.

Čtěte také

Expozice ve strakonickém hradu mapuje historii dud už od středověku. „Jsou tady třeba královské, potom tu máme primitivní dudy, které se dělaly jen pomocí nožíku, máme tu renesanční dudy i dudy z 18. století,“ vyjmenovává etnografka.

Součástí vystavené sbírky je jeden z nejstarších exponátů klasických dýchacích dud, jak je známe dnes. „Když se podíváme blíže, vidíme, že je tam uveden letopočet 1808, to znamená počátek 19. století. Tehdy se tento typ dud, na který se dnes běžně hraje, objevil právě na území našeho státu,“ dodává Irena Novotná.

Kromě historických i současných dud z celého světa uvidí návštěvníci další hudební nástroje a kroje typické pro velkou selskou muziku Prácheňského kraje a chybět nemůže ani připomínka Švandy dudáka.

Spustit audio

Související