Dobrovolníci obnovují odvodněné mokřady na Šumavě
Místo výletů práce s lopatou a krumpáčem. Tak teď tráví skupina patnácti lidí ze středních Čech svůj čas na Šumavě. Na Soumarské rašeliniště přijeli pomoci obnovit odvodněné mokřady.
Dobrovolníci pracují v rámci přeshraničního projektu Life for Mires. Několikahektarová plocha je poznamenaná průmyslovou těžbou rašeliny, která skončila teprve před dvaceti lety. Úkolem teď je navrátit původní schopnost zadržet vodu v krajině.
Dobrovolník Jiří Vrtiška sešlapává kousky rašeliny uprostřed odvodňovacího kanálu, chvílemi stojí až po stehna v rašelině. „Zkrátka jde o to, aby odsud neodtékala voda. Nanášíme rašelinu, aby se tady dařilo vegetaci, je potřeba, aby to znovu zarostlo. Je to prospěšná práce, baví nás to a jsme na za to rádi,“ komentuje.
O kousek dál plní jeho manželka Andrea Vrtišková kýble rašelinou, které potom míří k odvodňovacímu kanálu. „Rašelina je měkká, takže jde dobře do toho zarýt, ale samozřejmě když pracujete bez přestávky, tak se člověk zadýchá,“ popisuje.
Po práci se dobrovolníci podívají do míst v prvních zónách, která jsou běžně nepřístupná. „Dostaneme i odborný výklad o rašeliništích, takže se na to moc těšíme,“ dodává Andrea Vrtišková.
Čtěte také
Projekt Life for Mires má podle Lukáše Linharta z Národního parku Šumava několik cílů. „Jednak je to záchrana cenných biotopů, vzácných rašelinišť, která tady na Šumavě máme a v minulosti byla odvodněná. Dalším takovým dílčím cílem je návrat vody do krajiny, obnovení schopnosti zadržovat vodu,“ vysvětluje.
Projekt se dotýká celkem 43 lokalit. Kromě Soumarského rašeliniště se jedná o místa na Prášilsku, v západní části Šumavy, na Modravských slatích i v okolí Stožecka. „Celkově ta plocha představuje přes dva tisíce hektarů, které budeme obnovovat a navracet tam vodu,“ doplňuje Lukáš Linhart.
Na projektu Life for Mires se podílí také Národní park Bavorský les, Jihočeská univerzita a bavorský spolek Bunt Naturschutz. Na další dobrovolnické akce se lidé mohou přihlásit prostřednictvím webových stránek life.npsumava.cz.
Související
-
Jihočeský kraj platí mediální kampaň na záchranu Šumavy. Podle parku šíří lži a zbytečnou hysterii
Šance pro Šumavu. Tak se jmenuje kampaň, kterou spustil Jihočeský kraj. Má na sociálních sítích nebo obrazovkách jihočeských nemocnic vyzývat k záchraně šumavské krajiny.
-
Ke Stožecké kapli na Šumavě po letech zase vede křížová cesta
Čtrnáct nových zastavení s výjevy z ukřižování lemuje cestu od Českých Žlebů ke Stožecké kapli na Šumavě. Místní tam obnovili křížovou cestu, která zanikla během totality.
-
Zastupitelé Jihočeského kraje nesouhlasí s návrhem nové zonace Národního parku Šumava
Chystaná zonace Národního parku Šumava vadí kromě starostů obcí i zastupitelům Jihočeského kraje. Návrh na rozšíření bezzásahových území odmítli většinou 43 z 55 hlasů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Česko má dalších 17 ‚kostlivců‘. Evropských směrnic, u nichž uběhla lhůta pro přijetí a hrozí pokuty, přibude
-
Náměstek kyberúřadu: Česko je na křižovatce, ale nepůjdeme s kanonem na vrabce
-
Neměli bychom zapomínat, že literatura umí často úspěšně předběhnout dobu, říká Denemarková
-
Trump čelí aspoň jednomu obvinění z těžkého zločinu. Policie ho formálně zatkne v úterý