Do Borotína jezdili pro zákusky lidé až z Prahy. Po třech letech ale vyhlášená cukrárna končí
Do potíží se dostává stále více podnikatelů. Končí jim totiž fixace cen za energie. Rostoucí náklady jsou jedním z důvodů, proč zavírá po třech letech i kavárna a cukrárna v Borotíně na Táborsku. Její provozovatel Petr Cop si sice získal přízeň mnoha zákazníků, kteří za ním jezdili třeba až z Prahy nebo Písku, v polovině září ale vyvěsí ceduli s nápisem Zavřeno.
„Do Borotína jsem se dostal před pěti lety díky svému původnímu řemeslu. Přišel jsem sem za svou poslední kamenickou prací, podílel jsem se na renovaci podlahy ovčína v barokním dvoře,“ vzpomíná Petr Cop.
Po ukončení kariéry kameníka se rekvalifikoval na cukráře. Zpočátku vyráběl dorty a zákusky přímo v barokním dvoře, pak si od obce pronajal bývalý hostinec Pod Kaštanem. „Bylo to obrovské nadšení, ale na druhé straně také velká neznalost. Netušil jsem, že cukrářské řemeslo je tak těžké a náročné,“ přiznává.
Čtěte také
Petr Cop si ale šel za svým a bývalý hostinec proměnil v kavárnu s cukrářskou výrobou. „Učil jsem se. Nápad byl takový, že postavíme výrobky na surovinách, že nebudeme nic šidit, nastavovat, prodlužovat trvanlivost. Opravdu jsme si dali práci s výběrem mouky, smetany, másla, naučili jsme se péct. Myslím, že ctíme řemeslo a držíme vysoko laťku po celé tři roky,“ říká.
Borotínská cukrárna se stala vyhlášenou značkou. Přesto končí. Důvody jsou podle Petra Copa ryze osobní i ekonomické. A roli hrají i zvyšující se ceny energií. „To, že se zvedají vstupy na všech stranách, každý ví. Vyzkoušeli jsme si, že když opravdu držíte laťku vysoko, můžete mít vysoko i cenu, prostě zákazník jde na jistotu a za kvalitu zaplatí. A já jsem rád, že jsme nepodlehli tlaku jít někdy jednodušší cestou,“ dodává.
Petr Cop sice s podnikáním na venkově končí, ekonomicky to podle něj přestalo dávat smysl, ale cukrařině se bude dál věnovat. Řemeslo bude předávat jako učitel odborného výcviku na jedné pražské škole pro sluchově postižené děti.
Související
-
Spontánní nápad na víkendové krabičky pomohl cukrářce rozjet po covidu vlastní podnikání
Jako malá milovala žloutkové věnečky, naopak nikdy nesáhla po špičce nebo indiánkovi. Dnes má Romana Liebing vlastní cukrárnu a peče hlavně lehké, svěží dorty s ovocem.
-
Lidé šetří, pociťují to i restaurace. Některé přišly až o třetinu zákazníků
Až o třetinu méně zákazníků teď chodí do některých restaurací v Českých Budějovicích. Důvodem je skokové zdražování, které část domácností přinutilo více šetřit.
-
Mnohé hotely, penziony a restaurace na Šumavě zavřely. Provozovatelům chybí personál
Kuchaři a číšníci, ale i pokojské, recepční nebo pokladní. Všechny tyto profese jsou po covidové pauze nedostatkovým zbožím. Zaměstnanci ve službách chybí po celém Česku,
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Míša s AADC čtyři měsíce po genové terapii: nově drží hlavu, sedí, pije brčkem a chystá se na chůzi
-
Akce: Výbuch: ‚Sbohem, Rusko.‘ Exploze ve Vrběticích změnily českou politiku, Zeman zůstal sám
-
‚Neobsahuje odborný vstup znalce.‘ V kauze posudku pro pražský dopravní podnik padlo trestní oznámení
-
Policie řeší případ částečné demolice. S bouráním domu poškozeného povodní majitelka nesouhlasila