Dědo, vyprávěj mi o starých dobrých časech. Babičky a dědové v písničkách

29. červenec 2024

Na čtvrtou červencovou neděli, na základě rozhodnutí papeže Františka, je ustanoven Světový den prarodičů a seniorů – v blízkosti svátku svaté Anny a svatého Jáchyma, tedy Ježíšových prarodičů. Tato skutečnost inspirovala tematické zacílení pro písničkovou půlhodinku Světla ramp, a to spíše v poloze hravější než sentimentální.

Výběr otevírají Taxmeni, neboli dříve vynuceně Krajánci, se zpěvákem Vráťou Vyskočilem a nahrávkou ze 70. let Dědečkovy hodiny, tedy Michalem Bukovičem otextovanou písničkou z 19. století My Grandfather´s Clock amerického autora Henryho C. Worka.

Bukovičův český text víceméně respektuje slova předlohy, v níž je děj popisován z pohledu vnuka. Hodiny jsou koupeny v den narození dědečka a fungují perfektně devět desítek let, vyžadují pouze to, aby byly nataženy na konci každého týdne. Když však dědeček zemře, hodiny se náhle zastaví…

Babičko, vypravuj mi pohádky, to je název písničky, kterou dokonale přikryl čas, zvláštní autorské dvojice, slavného kapelníka a muzikanta Karla Krautgartnera a básníka Jaromíra Hořce. Můžete si ji poslechnout v podání Petra Karena, což bylo pseudonym pro známého českého operního pěvce.

Dále kromě poslechů songů Beatles, Vojty Nedvěda a Johna Denvera můžete dvakrát v písničce prožít Prázdniny u babičky, jednou s Pokáčem, podruhé se Zdeňkem Svěrákem a Jaroslavem Uhlířem, a také si poslechnout velký americký countryový hit z roku 1986 dvojice dcery a matky Juddových Grandpa (Tell Me 'Bout the Good Old Days), Dědo (vyprávěj mi o starých dobrých časech). Dědeček dostává otázky, jaké by to bylo, kdyby spolu milenci skutečně zůstali na celý život, kdyby lidé opravdu vždy plnili sliby, kdyby se rodiny modlily společně a kdyby otcové nikdy neopustili své rodiny…

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.