Dávat zvířatům zbytky je zakázané. Dnes se to považuje za týrání, varuje šéf veterinární správy
Státní veterinární správa se účastní agrosalonu Země živitelka na českobudějovickém výstavišti. Odborníci návštěvníkům radí s chovem domácích mazlíčků, hospodářských zvířat, takzvaných exotů, ale i s nákazami, které trápí zvířata ve volné přírodě a odtud se přenášejí na zvířata chovaná.
Obrovským nebezpečím je podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda například africký mor prasat. „V České republice jsme za sedmnáct měsíců ozdravili od afrického moru prasat, to se předtím nikomu nepodařilo, ale ostatní země už s tím bojují léta. Nákaza se neustále šíří,“ říká.
Africký mor postihuje divoká i domácí prasata. „Problém je v tom, že zůstává i v uhynulých zvířatech. Když porazíte prase nebo ulovíte zvěř, nemusíte vůbec nic poznat, ale tím masem se nákaza šíří. Vy si třeba myslíte, že je maso zkažené a vyhodíte ho, ale když se k tomu dostane zase prase, tak onemocní. A pro prasata je to smrtelné onemocnění, nepřežívají, neexistuje vakcína,“ připomíná Zbyněk Semerád.
Nákaza nás podle něj v současné době obklopuje. „Africký mor prasat byl v Polsku, přeskočil do Německa, dennodenně přibývají nové a nové případy. My děláme monitoring, setkáváme se s myslivci, bereme vzorky z uhynulých i ulovených zvířat, protože nákaza je 40 kilometrů od nás. My už dnes jen čekáme, kdy přijde. Víme, že přijde, ale doufáme, že co nejpozději,“ dodává.
Důležité je podle něj Zbyňka Semeráda také to, aby lidé nekrmili zvířata zbytky. „Ono už se vůbec nesmí krmit žádnými zbytky. To se dneska považuje týrání. Je to zakázané nejen proto, že to může obsahovat koření a další věci nevhodné pro zvířata, ale prvotním důvodem byl právě mor prasat, africký mor prasat a slintavka,“ uvádí.
Celý rozhovor s ústředním ředitelem Státní veterinární správy Zbyňkem Semerádem si poslechněte online. Řeč přišla mimo jiné i na ptačí chřipku a to, proč se musejí vybíjet celé chovy, na záchyt vadného masa v jižních Čechách nebo problematické potravinářské výrobky z Polska.
Související
-
Prase Kune Kune je dobrý společník i kompostér. Jeho jméno znamená v jazyce Maorů buclatý
Kune Kune je malé plemeno domácích prasat z Nového Zélandu. Pochází pravděpodobně z asijských plemen přivezených na Nový Zéland kolem roku 1800 velrybáři nebo obchodníky.
-
Divočáci pustoší na jihu Čech louky, obnova pak stojí víc peněz i úsilí
Protože bylo na podzim a na jaře víc hmyzu a myší, rozryla divoká prasata větší plochy. Zemědělcům, kteří musí dát louky do pořádku, tak přidělala práci i zvýšila náklady.
-
Centrem Budějovic běhal divočák. Zdemoloval obchod a zranil ženu na ulici
Poklidnou předvánoční atmosféru v Českých Budějovicích narušila sobotní návštěva divočáka. Ten se vydal přes park Stromovka až k Rabenštejnské věži v centru města.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.