Dálnicí do pravěku se vydali archeologové. Průzkum u Čimelic a Mirotic přinesl několik překvapení
Do období, kterému říkáme pravěk, se vydáme v magazínu Vltavín. Asi bychom byli překvapeni vyspělostí některých tehdejších kultur, takže otázky pro pravěkého člověka bychom určitě měli. Problémem ale je, že ho osobně nejspíš nikdy nepotkáme, a tak musí odpovědi hledat sami archeologové.
Keramické misky a mísy, železný hrot kopí, oděvní spony, opaskové zápony, jehlice, náramky či mince, skleněné korálky a především pozůstatky a stopy po obydlích pravěkých obyvatel v místech, kudy povede dálnice D4 v okolí Čimelic a Mirotic. To jsou nálezy píseckých archeologů z podzimu loňského roku. Část představili badatelé během ledna v Prácheňském muzeu na výstavě nazvané Dálnicí do pravěku.
Vystavené exponáty v Prácheňském muzeu prostřednictvím pořadu představí vedle redaktora Zdeňka Zajíčka archeologové Tomáš Hilscher a Erika Průchová.
Osídlení lidmi v okolí Čimelic a Mirotic je historicky relativně nedávné a do slavných lokalit moravských Dolních Věstonic má daleko. Přesto přinesly průzkumy několik překvapení, a o to cennější jsou nálezy, které archeologové zatím veřejnosti ukázali.
Objevů bude zřejmě daleko víc, protože všechny nálezy ještě zpracované nejsou a výstava rozhodně nebude poslední. Velkou expozici o výzkumu v trase celé dálnice, který zastřešuje Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, chystají archeologové v krajském městě až na rok 2026, proto je možnost vidět dílčí část nálezů přímo v Písku unikátní.
Ve druhé částu Vltavínu nás ještě čeká výprava za píseckým poustevníkem, který si ročně vydělal víc než leckterý měšťan.
Související
-
Domácí oltář pro tajemné obřady? Překvapivé nálezy odkryli archeologové na stavbě dálnice
Mezi lidmi panuje představa, že co je staré, to leží hluboko pod povrchem. V určitých případech se ale tisíce let stará pohřebiště nebo sídliště nacházejí hned pod ornicí.
-
„Všelék“ z bylin, opia a zmijí užívali lidé po tisíciletí. Dnes z něj zbylo slovo dryák. A víčka
Starověký král smíchal ořechy, fíky, sůl a routu, čímž vytvořil základ legendárního léku. Lidé ho v různých obměnách užívali dlouhá tisíciletí. Až moderní doba ho zavrhla.
-
Dvanáct těl pohřbili za války na kraji pole. Jaký asi byl osud nositele kartičky spořitelny?
Takzvanou archeologií války se zabývá Tomáš Pancíř z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Soustředí se na druhou světovou válku a její stopy v našem kraji.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.