Charles Dickens: Hlídač. Hororový příběh z jedné zapadlé železniční trati

13. únor 2022

Zodpovědný a svědomitý traťový hlídač mívá zřejmě čas od času vidění. Je unaven z neustálé ostražitosti a samoty? Nebo je za tím něco jiného...

Účinkují: Igor Bareš, Ladislav Lakomý, Zdeněk Junák
Napsal: Charles Dickens
Překlad: Emanuel Tilsch
Režie: Petr Dufek
Autor rozhlasového pořadu: Svatava Morávková
Natočeno: v roce 2000

Nešťastný osud nadmíru spolehlivého muže, který v ponurém čase slouží jako hlídač na jedné zastrčené železniční trati, sugestivně popisuje povídka britského spisovatele Charlese Dickense.

Hlídač poprvé vyšel v roce 1866 ve vánočním čísle časopisu All the Year Round. Rozhlasovou podobu mu dali v roce 2000 Igor Bareš, Ladislav Lakomý a Zdeněk Junák.

Charles Dickens (1812-1870) svou literární kariéru zahájil (s pseudonymem BOZ) ve 30. letech 19. století drobnými časopiseckými črtami a povídkami, v nichž zachycoval především život a bídu nižších společenských vrstev.

Ač často zpracovával celkem závažná sociální témata, dokázal do nich propašovat i humor. Měl rád kriminální motivy, byl mistrem dějových zápletek.

Svůj první román, humoristickou Kroniku Pickwickovu klubu, vydal v roce 1837. Následoval Oliver Twist (1837-1839), který vyšel jako první Dickensův román v češtině už v roce 1844, částečně autobiografický David Copperfield (1849) nebo Malá Dorritka (1855-1857).

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.