Dalibor Vácha: Konec války. Příběh o vyhrané válce, ale příliš velkých osobních ztrátách
Karel je mladý kluk, který se rozhodl bojovat proti Hitlerovi se zbraní v ruce v cizinecké legii. On válku vyhrál, ale ze svojí židovské rodiny byl zřejmě jediný… Povídku Konec války napsal pro Český rozhlas České Budějovice historik a spisovatel Dalibor Vácha.
„Tahle povídka je mix asi tuctu různých životních osudů mužů židovského původu včetně několika z jižních Čech. Nemá jen jeden předobraz, takže stojí na pomezí mezi reálným příběhem a autorskou licencí,“ komentuje českobudějovický spisovatel.
Jeho příběh o vyhrané válce, ale příliš velkých ztrátách načetl ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice herec Jihočeského divadla Tomáš Drápela. Povídku Konec války uvádíme v premiéře.
Dalibor Vácha
Dalibor Vácha (1980) vystudoval angličtinu a dějepis na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Jako historika ho zajímají především velké války dvacátého století a osudy Čechoslováků v nich. Jako autora beletrie vlastně také.
O první světové válce napsal například román Červenobílá (2014), který získal literární cenu Knižního klubu. O druhé světové válce pak romány Hranice (2015) a Hoří už Praha? (2017).
Nakladatelství Argo mu v roce 2021 vydalo román o třech hrdinech protinacistického odboje s názvem M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek.
U příležitosti 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha vyšel ve stejném nakladatelství na jaře 2022 román Smrt na kůru, jehož hlavním hrdinou je Adolf Opálka, velitel československých parašutistů, kteří seskočili na území protektorátu s cílem zlikvidovat nacistického smrtihlava.
V roce 2023 vydal zatím poslední román Vilda, příběh slavného československého boxera Vildy Jakše, který za války bojoval v bombardovací peruti ve Velké Británii. V současné době připravuje historickou monografii dalšího meziválečného boxera Franty Nekolného.
Dalibor Vácha jako autor i čtenář nezapomíná ani na literární fantastiku. V roce 2016 vydal postapokalyptický román Nikam (2016) a o dva roky později povídkovou sbírku Jizvák Jim a další noční můry.
Související
-
Jan Štifter: Krajina roztavených zvonů. Velké drama z doby epidemie cholery v Trhových Svinech
Do jihočeských Trhových Svinů přichází v roce 1832 zákeřná nemoc. Lékař Jan Soukup ji má léčit, ale neví jak. Nemocné je potřeba izolovat, na což radnice není připravena...
-
Miláček. Slavný román o mladém novináři, který na cestě k moci využívá všech žen ve svém okolí
Bývalý voják Georges Duroy nemá peníze ani zázemí. Když mu kamarád dohodí místo u novin, nabere jeho život nový směr. K postupu na společenském žebříčku neváhá využít žen.
-
Třetí dítě aneb Sec-mazec. Ještě nenarozené dítě vypráví příběh své matky, svých sourozenců i svůj
Vtipný a zároveň křehký příběh, který vypráví ještě nenarozené dítě, napsala Daniela Fischerová. V rozhlasovém zpracování předvádí své originální herectví Barbora Hrzánová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.