Cesta k lékaři nebo zmrzlina je stále větší luxus. Současné zdražování pociťují i senioři

5. červenec 2022 10:21

Dražší léky, energie i potraviny. Stále vyšší ceny dopadají také na prachatické seniory. Ušetřit se snaží třeba při nákupech potravin a na rozhazování nemají ani v jiných oblastech.

Karel Sláma žije v prachatickém domově s pečovatelskou službou. Zdražení zatím pociťuje hlavně v cenách potravin, ale už teď se obává vyúčtování za energie. „Já musím svítit celý den, protože špatně vidím. Určitě budu doplácet,“ vysvětluje.

Ušetřit se každý den snaží Věra Svobodová. „Jdu do obchodu, něco si vezmu, pak si to rozmyslím a zase vrátím zpátky. Třeba zmrzlina člověka láká, ale nemůže si to dovolit, protože je to drahé a říkám si, že za to bych měla chleba,“ popisuje.

Kromě cen jídla musí senioři řešit i léky a zdravotní péči. „V lékárně utratím kolem dvou tisíc. Člověk se tedy drží při zemi. Nejhorší je dostat se k doktorovi, musí mě tam někdo odvézt, takže zase musím zaplatit, protože nemůžu chtít, aby mě tam někdo vezl zadarmo, když je benzín tak drahý,“ vypráví Marie Kůsová.

Čtěte také

Na čem senioři nešetří, to jsou služby, které nabízí terénní pečovatelská služba vimperské charity. Větší zájem je podle zástupkyně ředitelky Dany Vidlášové především o dovoz obědů. „Máme hodně zájemců o obědy, protože pravděpodobně zjistili, že už se jim nevyplatí ani nakupovat a vařit,“ myslí si.

Zájem o služby mají i obyvatelé prachatického Domova s pečovatelskou službou Skalka, až na jednu výjimku. „Omezily se odvozy. Pokud si lidé chtěli nakoupit, odvezli jsme je do obchodu, který si vybrali, teď o to už zájem není. Souvisí to s tím, že už ani tolik nenakupují,“ říká pečovatelka Pavlína Hojdarová.

Pomoct lidem se snaží i město Prachatice. „V našem časopise jsme už vydávali tipy, jak šetřit, a připravujeme téma týkající se léků, potravin a věcí, o kterých se v současné době nejvíc mluví,“ uvádí komunitní pracovnice městského úřadu Hana Rabenhauptová. Pro lidi, kteří si s aktuální situací neví rady, město připravuje i další besedy a kurzy.

Spustit audio

Související