Část bývalé židovské čtvrti v Hluboké nad Vltavou chce developer proměnit v moderní bytové domy

25. listopad 2022 12:08

Patří k nejstarší zachovalé zástavbě ve městě. Soukromý developer teď ale chce část bývalé židovské čtvrti v Hluboké nad Vltavou přestavět na bytové domy. Někteří obyvatelé s tím nesouhlasí a iniciovali zapsání historických budov na seznam kulturních památek. Jak zjistil Český rozhlas, ministerstvo kultury už žádost začalo posuzovat.

„Základem není snaha bránit developerovi, ale spíš snaha ozřejmit hodnoty lokality. Stavby tvoří ucelený soubor, který je urbanisticky nesmírně působivý a cenný. Domy spojuje společný osud, tvoří samostatnou samosprávnou židovskou obec,“ říká hlubocký zastupitel a architekt Martin Veber.

Domy stojí nad Podhradským rybníkem, v současnosti jsou nevyužívané. „Jde o to, že celá lokalita si dodnes zachovala původní urbanistickou strukturu, která je nesmírně malebná. Objekt je prázdný asi čtyři až pět let od té doby, co tady skončila výroba uzenin. Mnohem zajímavější je ale to, že tahle výrobna byla historicky také výrobnou, ale nikoli uzenin, nýbrž rybích výrobků pro Židy,“ dodává Martin Veber.

Současný majitel, společnost VAV Development, komplex budov zakoupila v roce 2020. Podle jejího jednatele Karla Váchy je od počátku cílem obnovit v místě původní účel, tedy bydlení.

Zdůrazňuje, že nehodlá objekty kompletně srovnat se zemí. „Zčásti bychom třeba museli některé zdi domů ubourat, nebo od základů postavit nové, ale v každém případě jsme vždy uvažovali o tom, že ten ráz a objem stavební hmoty budeme chtít zachovat,“ uvádí Karel Vácha.

Společnost se zároveň také nebrání tomu, aby komplex získal památkovou ochranu. „Byty tam samozřejmě budeme moci postavit, ale třeba s nějakým omezením. Na druhou stranu, ministerstvo kultury nám zase může přispět nějakou dotací. Teprve uvidíme, co to pro nás bude znamenat,“ doplňuje Karel Vácha.

Čtěte také

Vedení města záměr podporuje, klade si pouze podmínku, aby souběžně s případnými byty vznikl i dostatečný počet parkovacích míst. Podle hlubockého starosty Tomáše Jirsy domy chátraly a na prodej byly několik let. „Pracovníci Národního památkového ústavu jezdí kolem těch objektů na hlubocký zámek desítky let a nikdy je nenapadlo, že by to mohla být kulturní památka,“ podotýká.

Národní památkový ústav navrhuje na seznam zapsat tři objekty, včetně přilehlé synagogy, která je z roku 1907 a dnes ji vlastní Československá církev husitská.

Podle ředitele českobudějovického odborného pracoviště Daniela Šnejda spočívá historická i kulturní hodnota komplexu v několika rovinách. „Nejcennějším objektem je číslo popisné 8, což je dům z 18. století, kde jsou cenné historické konstrukce v interiéru. Nepochybně patří k těm nejstarším a mimořádně dobře dochovaným objektům na Hluboké,“ uvádí.

Posouzení žádosti ze strany ministerstva kultury může trvat i několik měsíců. Postupně se k ní budou vyjadřovat i další instituce, které se podle zákona řízení účastní.

Spustit audio

Související