Hala se zaoblenou plechovou střechou. Hluboká nad Vltavou odtajnila projekt na krytý zimní stadion
Hokejisté v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku by mohli už brzy využívat své kluziště celoročně. Radnice odtajnila hotový návrh na nový krytý zimní stadion. Vyrůst má na místě stávající ledové plochy na levém břehu řeky. Vedení města chce začít stavět už v příštím roce.
„Na malé ploše jsme co nejjednodušším způsobem komprimovali mnohostranné využití. Jestli si myslím, že je něčím unikátní, co bychom moc rádi udrželi, aby to byl jeden ze zimáků, kam když vejdete, tak máte pocit tepla, světla, transparentnosti, otevřenosti a ne toho, že vás zavřeli do ledničky,“ líčí architekt Martin Krupauer.
Na místě stávající ledové plochy má podle jeho návrhu vzniknout hala se zaoblenou plechovou střechou. „Využíváme beton, železo, sklo, ale na druhou stranu hodně pracujeme i se dřevem. Dokážeme si představit, že se vrátíme k dřevěným lavičkám, dokonce nám připadá, že k tomu sedí. Zvenku jsme se snažili pracovat s měděným plechem,“ popisuje.
Na Hluboké žije několik bývalých i stále aktivních hokejistů. Mnoho z nich prošlo kluzišti v zámoří. A právě oni se na architektonickém návrhu svými připomínkami podíleli. Ledová plocha má menší kanadský rozměr a hala disponuje velkým zázemím hlavně pro mládežnické kategorie.
Kromě celoročního provozu má nabídnout i multifunkční využití. Stávající nezastřešená konstrukce sportovce limituje. „Když sněží, prší, nebo hodně svítí slunce, led není kvalitní a hraje se špatně. V létě můžeme ledovou plochu rozpustit a halu využívat na konference, semináře, koncerty,“ říká hlubocký starosta Tomáš Jirsa z ODS.
Čtěte také
Stadion by měl mít podle návrhu kapacitu tisíc diváků. Odhadované náklady jsou přibližně 150 milionů korun. Město má příslib, že by halu jako své domácí působiště mohl využívat tým Vysoké školy technické a ekonomické z Českých Budějovic, který hraje celostátní univerzitní ligu.
Financování stavby má být vícezdrojové. „Mluvíme o financování z města, vysoké školy, národní sportovní agentury, možná Jihočeského kraje, možná nějakého evropského fondu,“ uvádí Tomáš Jirsa
Architektonická kancelář momentálně pracuje na podkladech pro získání stavebního povolení, tak aby se v průběhu příštího roku mohlo začít se samotnou stavbou.
Související
-
Jedna z nejdelších lezeckých cest nad vodou vznikla u Hluboké. Je volně přístupná po celý rok
Pandemie nás vytáhla do přírody v okolí bydliště. Možná jsme poznali místa, která jsou za humny, a přesto jsme o nich nevěděli. Teď si k nim už budeme umět najít cestu.
-
Góly a další zajímavé situace diváci v Budvar aréně nepropásnou. Vše se opakuje na obří kostce
Nad ledem na českobudějovickém zimním stadionu visí obří multimediální kostka. Během zápasu se na ní odehrává spousta věcí, diváci se třeba seznamují s úvodními sestavami.
-
Téměř 500 let stará zámecká vodárna v Hluboké zase funguje. Dodává vodu do kašen a na zalévání
Zámecká vodárna v Hluboké nad Vltavou ze 16. století je už zase plně funkční. Památkáři spustili zásobování zámku vodou pomocí Francisových turbín z roku 1908.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
První promluvil Zelenskyj, Lavrov nesouhlasil. Poté přesvědčoval Radu bezpečnosti o nutnosti invaze
-
Turecký politolog: Země se mění, sílí kritika Západu. Elity jsou nespokojené s mezinárodním systémem
-
Při explozi rodinného domu na Prostějovsku zemřel člověk. Silný výbuch poškodil i okolní střechy
-
Firmy vyloučené z miliardového tendru na metro D se brání. Rozhodnutí je podle nich nezákonné