V českobudějovické čtvrti Nové Roudné má vyrůst třípatrový bytový dům. Místní jsou proti

14. červenec 2022 15:26

Osm bytových jednotek má tvořit třípatrový dům, který chce investor postavit v českobudějovické čtvrti Nové Roudné. I s parkovištěm má vyrůst na ploše o rozloze přes 900 metrů čtverečních přímo u ulice Plavská. Vše je teď ve fázi stavebního řízení. Proti záměru ale vznikla petice, kterou podepsalo skoro osmdesát obyvatel okolních domů. Podle nich je projekt předimenzovaný a do lokality se nehodí.

„Přijdeme o veškeré soukromí, sebere nám to sluníčko, které putuje přesně tím směrem, kde má bytový dům stát. Já tady mám zasazené okurky, rajčata, máme tady zvířectvo a najednou by tu bylo chladno,“ říká Iveta Hokrová na dvorku svého domu v Novém Roudném v Českých Budějovic.

Třípodlažní bytový dům má vzniknout na sousedním pozemku. Z domu Ivety Hokrové trčí rozbourané části stavení, které tu kdysi stálo. „Tenhle pozůstatek už je tady téměř rok. Stále urgujeme pana investora, ať nám zabezpečí zeď, protože už je samozřejmě cítit plíseň, vlhkost baráku a ničí nám to veškeré vybavení vevnitř,“ dodává.

Právě Iveta Hokrová iniciovala vznik petice, kterou podepisují obyvatelé Nového Roudného a okolí. „Petice zdůrazňuje, že to naruší veškerý ráz ulice, vezme to všem soukromí, ohrozí to dopravu, ohrozí to chodce,“ připomíná.

Pozemek v českobudějovické čtvrti Nové Roudné, kde má vyrůst bytový dům

Zadní strana pozemku, na kterém má vyrůst bytový dům, těsně sousedí s dalším rodinným domem se zahradou. Jeho majitelem je Daniel Anderle. „Já bych přišel o soukromí a víceméně půl dne by sem nešlo slunce. Moje nemovitost by se stala neobyvatelnou, tudíž i neprodejnou,“ komentuje.

Architekt, autor projektu a zástupce investora Václav Krampera ale výtky obyvatel odmítá. Podle něj je záměr v souladu s územním plánem a má všechna potřebná stanoviska. „Samozřejmě máme kladné vyjádření odboru územního plánu, vyjádření útvaru hlavního architekta, životního prostředí, dopravního úřadu. Jinak bychom vůbec nemohli to řízení zahájit,“ připomíná.

Projektanti také po výtkách obyvatel projekt několikrát pozměnili, a ustoupili tak od původních plánů. Naposledy například snížili výšku střechy od země z dvanácti na devět metrů. „Zmenšila se hloubka toho objektu. Teď se řeší další formy snížení objemu, odstoupení,“ uvádí Václav Krampera.

Na stranu petentů se postavilo i město, které podle náměstka primátora Juraje Thomy k projektu vzneslo námitky. Celou záležitost teď posuzuje stavební úřad.

Spustit audio

Související