Bývalé odkaliště u Srubce nedaleko Českých Budějovic se mění v přírodní lesopark

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bývalé odkaliště u Srubce na Českobudějovicku

Rekultivace bývalého odkaliště pod Srubcem u Českých Budějovic se blíží k závěru. Bagry a nákladní auta dokončují zavážení zeminou. Následovat bude výsadba stromů a keřů.

Rozsáhlé území na jihovýchodním okraji krajského města bezmála třicet let sloužilo k ukládání teplárenského popílku. Rekultivuje se od roku 2010.

Původní odkaliště leží na spojení katastrů Českých Budějovic, Srubce a Nových Hodějovic. „Vzniklo v 80. letech jako úložiště vedlejších produktů ze spalování českobudějovické teplárny,“ uvádí člen představenstva českobudějovické teplárny Martin Žahourek.

Rozlehlá plocha je obyvatelům Českých Budějovic a okolí známa jako srubecké odkaliště. „Ukládaly se sem především popeloviny ze spalování uhlí, to znamená popílek a škvára. Vlastní odkaliště má plochu zhruba 25 hektarů, s hrázovým systémem celkem přibližně 32 hektarů,“ dodává Martin Žahourek.

V místě se dlouho rozprostíralo malé vodní dílo poseté rákosím, které z dálky připomínalo běžný rybník. To už je dnes minulostí.

Znovu se ale navrátí původní vodní tok, který ještě donedávna protékal betonovými trubkami. „Vytvořili jsme koryto, které slouží jako odvodňovací žlab, a odbouráváme tunel Hodějovického potoka. Vznikne nové koryto, meandr původního potoka,“ popisuje správce odkaliště Pavel Písek.

Cílem je navrátit místu původní přírodní podobu. Poslední fáze rekultivace, tedy výsadba zeleně, by měla skončit v létě příštího roku. Pak už se bude růst keřů a stromů pouze kontrolovat. „Ve finále by to území mělo získat přirozenější původ, mělo by se přiblížit blízké přírodní krajině a mělo by sloužit jako neudržovaný lesopark,“ dodává Martin Žahourek.

Celkem českobudějovická teplárna na rekultivaci vydá asi 130 miliónů korun. Přímo v těsném sousedství, jen několik metrů od areálu odkaliště, se momentálně zároveň staví část dálnice D3.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související