Byl Jan Hus menší a zavalitý, nebo vysoký a hubený? Lidé debatovali s hercem Vladimírem Javorským

10. červenec 2017

Letošní Husovy oslavy v kazatelově rodišti v Husinci zahájilo promítání hraného dokumentu Jan Hus - Cesta bez návratu. Rok od premiéry v České televizi se Husinečtí ve filmovém klubu setkali s představitelem mistra Jana, hercem Vladimírem Javorským.

Vytáhlý a štíhlý představitel vs. zavalitý menší kazatel, jak Husa líčí některé historické prameny. Herec Vladimír Javorský s diváky po projekci debatoval mimo jiné o podobě Jana Husa. „Je důležitější, co z toho člověka tryská, čím promlouvá, než v jakém obalu promlouvá. Jde o to, co po něm zůstalo, jak žil. Jak vypadal, pro mě není tak důležité,“ řekl herec.

V Husinci si prohlédl Centrum Jana Husa s rodným domem církevního reformátora. „Moc se mi líbí, jak je zrestaurovaný celý dům a nádvoří. Je to moc pěkné, čisté místo a vede k těm myšlenkám mistra Jana Husa. Alespoň tak jsem to prožíval,“ komentoval.

Dále ocenil využití symbolů kalicha i staré stromy. „Mně se líbí takové obyčejné věci. Mám radost, že to místo ožívá. Takových míst v naší zemi je asi dost, akorát se o nich možná málo víc a málo si je připomínáme,“ dodal.

Po návštěvě Husince se Vladimír Javorský chystal ještě do čajovny v nedalekých Prachaticích. Do čajoven v různých městech totiž míří, kdykoli má možnost. „Jednak mám rád čaje a také jsou to takové moje studovny. Vždycky si tam čtu scénáře a protože je tam klid, tak mám šanci o nich i v klidu přemýšlet. Čajovny jsou pro mě taková poutní místa po zemích českých,“ vysvětlil.

autor: Václav Malina
Spustit audio