Burácející motory, vůně benzínu a tisíce návštěvníků. Strakonická společnost ČZ slavila 100 let

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Strakonická společnost ČZ slavila ve svém výrobním areálu 100 let, k vidění byly stovky strojů z její dílny

V nejedné garáži dodnes stojí červená dvěstěpadesátka s lesklou nádrží a logem ČZ. Světoznámý výrobce těchto strojů o víkendu ve svém výrobním areálu ve Strakonicích oslavil 100. výročí od založení.

Nechyběla unikátní výstava historických motorek. Přijelo ale i mnoho závodníků, kteří na legendárních Čézetách dobývali závodiště a okruhy po celém světě.

Na parkovišti byla k vidění unikátní kolekce motocyklů. „Na technické přejímce jsme přijali okolo 500 motocyklů od roku 1932 do roku 1997, což je v podstatě výrobní program podniku. Nejstarší je takzvaný kaktus, pak to pokračuje přes předválečné typy až k devadesátým letům,“ popsal Pavel Herda, předseda odborné komise výstavy.

Některé motocykly jsou podle něj už opravdu vzácností. „Jsou tu modely, kterých je v republice už třeba jen jeden nebo dva kusy. To mají sběratelé a ti si to opatrují. Nám se podařilo je požádat, aby je sem k výročí přivezli ukázat,“ dodal.

Takzvané Čézety se celosvětově proslavily hlavně díky tomu, že byly lehké a spolehlivé. Ze závodníků na oslavy zavítali například Brad Lackey z USA nebo ikona tuzemského motokrosu Jaroslav Falta.

Svůj stroj na výstavu ale přijel ukázat třeba i chirurg Pavel Pafko. „Tohle je ČZ 125, béčko z roku 1946. Jako dítě jsem si vždycky přál mít motorku, nikdy jsme na to neměli, tak teď jsem si zrealizoval své dětské sny,“ řekl.

V rámci Dne otevřených dveří si návštěvníci také mohli prohlédnout jednotlivé výrobní haly podniku nebo sledovat motokrosovou show. Oslavy zakončilo slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií předváděcí výstavy.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související