Budějovičtí fotografové se vyvíjí ve Vývojce. Klub funguje už dvacet let a je otevřený všem
Českobudějovický fotoklub Vývojka slaví 20 let. Jeho název odkazuje k chemikálii používané fotografy, ale také symbolizuje vývoj, kterým procházejí členové na cestě za lepší fotografií.
Práce členů Vývojky jsou do 15. července k vidění v Galerii Nahoře v Domě kultury Metropol v Českých Budějovicích. Snímky na výstavu vybrala Lenka Pužmanová. „Když jsme vymýšleli, jak výstavu koncipovat, nejvíc se nás shodlo na tom, že uděláme výběr od každého autora. Měla jsem od všech nějaký počet snímků a snažila jsem se vybrat to nejlepší, aby zároveň výstava působila jednotně,“ popisuje.
Výsledný výběr je podle ní velice pestrý. „Jsou tam fotografie deset let staré nebo třeba i z loňského roku. Jsou tam různá témata, od krajiny přes street fotografii po akty a různé detailní snímky. Jsou tam barvené i černobílé fotografie,“ dodává.
Čtěte také
Zakládajícím členem fotoklubu Vývojka a prezidentem je Karel Mika. „Já jsem přišel do Budějovic v roce 1998 a začal jsem vlastně fotit až tady. Hledal jsem nějaký fotoklub, ten tu sice fungoval, ale nakonec jsme založili vlastní. Byli jsme taková veselá parta, která si nekladla žádné cíle,“ vzpomíná.
Vývojka už prošlo asi sedmdesát členů. „Každý do toho vnášel jiný pohled, každý to posunul svým směrem a my jsme k tomu otevření. Vývoj se vždy odvíjí od lidí, kteří tam jsou. Když jsou to soutěživí lidé, tak je klub o soutěžích, když jsou to dobří pijáci, tak je to pivní skupina,“ směje se Karel Mika.
Celý rozhovor s Karlem Mikou a Lenkou Pužmanovou o českobudějovickém fotoklubu Vývojka si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.
Související
-
Díky jedné fotografii na Facebooku dostal unikátní možnost zachytit pralesy Šumavy
Rok 2018 je pro Národní park Šumava rokem pralesů. Připomíná 160. výročí ochrany Boubínského pralesa a vznikla kniha Pralesy Šumavy. Autory jsou Jan Dvořák a Tomáš Čamra.
-
Kdo je jiný, vzbuzuje obavy, a to se snadno mění v nenávist, říká fotograf Nabarveného ptáčete
Prvním umělcem, jehož díla letos představuje galerie Českého rozhlasu České Budějovice, je Jan Dobrovský. Přivezl snímky, které pořídil při natáčení filmu Nabarvené ptáče.
-
Světlo je zásadní. Petr Kubát fotí jihočeskou krajinu a města hlavně při zlaté hodince
Začal s pár snímky na sociálních sítích, teď je vyhledávaným fotografem. Novináři Petru Kubátovi, redaktorovi Mladé fronty Dnes, přinesl jeho koníček už řadu uznání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...