B-Side Band a hosté – Folk swings (2020)

29. prosinec 2021

B-Side Band, orchestr koncertně známý z plných hal, kde vystupoval se zpěvákem a hercem Vojtěchem Dykem, na rok staré desce Folk Swings připomíná letité (a nejen folkové) písničky různých autorů. Brněnský big band je přesadil do jiných hudebních souvislostí a dal šanci jejich původním interpretům. Za ty, jejichž život se již uzavřel, našel náhradníky.

Inspirací pro zakladatele B-Side Bandu a producenta desky Folk swings Josefa Buchtu bylo album Rock Swings z roku 2005. Světoznámý kanadský písničkář a zpěvák Paul Anka se na něm pustil do předělávek rockových a popových hitů. Teď tedy folk – a v českém provedení.

„Udělali jsme si s kapelou sedánek, kde jsme poslouchali muziku, bavili se, kdo má k čemu jaký vztah, a z toho nám vycházela jména,“ prozradil Buchta, jak repertoár na desku vybírali. Omezeni byli navíc stopáží, kterou by nahrávka ještě snesla. „Zadáním také bylo, že nechceme dělat úplně ty nejznámější hity, ale spíše věci, které budou ve swingu dobře znít,“ dodává hlava projektu.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Mig 21 – Džus noci (2021)

    Pohodová deska. To je asi to nejméně nápadité, zato však trefné označení pro album Džus noci, které nedávno vydala skupina kolem populárního herce Jiřího Macháčka Mig 21.

  • Vladimír Mišík – Noční obraz (2021)

    Silný rok českých bigbítových veteránů potvrzuje nové studiové album Vladimíra Mišíka, které nese název Noční obraz. Navazuje na úspěšnou spolupráci s kapelou Blue Shadow.

  • Čechomor – Nadechnutí (2018)

    Čechomor se v roce 2018, tedy v roce svých třicátých narozenin, rozhodl zase po čase vystrčit drápky ze škatulky zavedené kapely pohrávající si s lidovými písničkami.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.