Čechomor – Nadechnutí (2018)

25. srpen 2021

Čechomor se v roce 2018, tedy v roce svých třicátých narozenin, rozhodl zase po čase vystrčit drápky ze škatulky zavedené kapely pohrávající si s lidovými písničkami.

Po rockových úpravách, spolupráci se symfonickým orchestrem i s řadou cizokrajných muzikantů a producentů na albu Nadechnutí vsadil na dechové nástroje.

Zapojit do svých lidovou hudbou inspirovaných písní dechy v zemi, kde dechovka poměrně striktně dělí posluchače na dva tábory (nekritických fanoušků a stejně sveřepě zarytých odpůrců), k tomu bylo ze strany Čechomoru potřeba dost odvahy.

Nepochybně daleko víc než jen rockovými kytarami obarvit Sušilovu sbírku, anebo rozšířit zvukovou paletu o symfonický orchestr. Obojí už ostatně dneska dělá kdejaká parta od folkařů až po rockery.

Hudebníci seskupení kolem lídrů skupiny Františka Černého a Karla Holase s hostující zpěvačkou Martinou Pártlovou přitom sestavili album, které je jiné než všechna dřívější, přesto ale pořád dostatečně „čechomorské“.

Ukázky z alba Nadechnutí si poslechněte v pořadu Kulatá muzika, který připravil Martin Schuster.

autor: Martin Schuster | zdroj:
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová