Archivní reportáže o dolech a lomech v jižních Čechách

5. leden 2020

Magazín Vltavín přináší dvě archivní nahrávky na společné téma vápencových dolů v Muckově u Černé v Pošumaví. První natočil reportér Jaroslav Klíma s Jaroslavem Cíchou v březnu 2001, kdy bylo ještě možné do dolu jít.

Dnes už to možné není. Přesto se do těch míst vypravil redaktor Zdeněk Zajíček, a to před třemi lety. Dvě reportáže mají stejné téma, ale každá je úplně jiná a s jinými informacemi.

A víte, že se na jihu Čech kdysi těžil i kaolín pro slavné porcelánové výrobky? Ve Vltavínu to připomínají opět dvě reportáže ze stejného místa, které od sebe dělí dvě desetiletí.

Čtěte také

První natočil před pěti lety Zdeněk Zajíček s publicistou Janem Ciglbauerem. Je z takzvaných Ort, tedy bývalých kaolínových dolů nedaleko Borku u Budějovic. Natáčeli tam v době, kdy se dovnitř už nesmělo, protože podzemní prostory začaly být velmi nebezpečné. Koneckonců, na podzim loňského roku některá místa specialisté na revitalizaci bývalých důlních areálů zavezli.

Druhá reportáž je starší. Připravil ji reportér Jaroslav Klíma, kterému dělal průvodce Jaroslav Cícha. Nahrávka vznikla v říjnu 2000, v době, kdy se do kaolínových dolů u Českých Budějovic ještě dalo relativně bezpečně vejít.

Na závěr připomeneme archivní nahrávku z pořadu Světozor, předchůdce Vltavínu. Pro něj natočil před dvaceti lety také shodou okolností redaktor Jaroslav Klíma opět s Jaroslavem Cíchou i reportáž o tom, jak se vytěžená ruda zpracovávala.

autor: Český rozhlas České Budějovice
Spustit audio

Související