Architekt Josef Záruba Pfeffermann navrhl několik zásadních staveb na jihu Čech, jednou z nejkrásnějších je stavárna

5. listopad 2023

V říjnu roku 1910 byla otevřena Střední průmyslová škola stavební v Českých Budějovicích. Je to secesní unikát, který projektoval architekt Josef Záruba Pfeffermann.

Není jisté, jestli to bylo tím, že architekt Pfeffermann kromě jiných důležitých staveb projektoval i dalekohledy a observatoř na Ondřejově, a tím pádem viděl hodně daleko, ale v případě českobudějovické stavárny, jak se škole dodnes všeobecně říká, se mu takový daleký výhled povedl dokonale.

Škola totiž od té doby slouží stejnému účelu dodnes. My si ji v magazínu Vltavín projdeme se současným ředitelem Vladimírem Kostkou, ale i s ředitelem Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Danielem Kovářem.

Ale nebojte se, rozhodně to nebude školometský výčet faktů, spíše příběh o tom, jak se Jihočeši za dob rakousko-uherského mocnářství museli dlouhá léta usilovně snažit o to, aby měli své vlastní české školy.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.