Archeologové zkoumají pravěké mohyly u Plavu, kde se začne stavět dálnice

9. srpen 2017

Záchranný archeologický výzkum předchází výstavbě dálnice D3 u obce Plav na Českobudějovicku. Odborníci z Jihočeského muzea a Jihočeské univerzity tu zkoumají mohyly z doby bronzové a už vyvracejí názory, že pohřebiště zničily vykopávky v 19. století.

„Stojíme na okraji mohyly, kterou označujeme jako mohylu číslo čtyři. Je to jedna z největších v celé lokalitě a je stejně jako všechny ostatní postižená v 19. století výkopem do středu. Jak se ale zdá, ten výkop nezničil úplně všechno,“ ukazuje archeolog Ondřej Chvojka.

Vidět je poměrně dobře zachovaný vnější kamenný obvodový věnec, který obepíná mohylu a zároveň drží vlastní násep. Archeologové se samozřejmě podívají i dovnitř. „My to musíme celé prozkoumat, protože pak se tu začne bagrovat a další možnost už nebude,“ říká Ondřej Chvojka.

S odkrýváním terénu pomáhá desítka studentů. Archeologové už vyzvedli první nálezy. „Našli jsme zatím kromě vlastních mohylových náspů dva kostrové hroby. Ty obsahovaly keramické amfory a máme zde velké množství keramických zlomků,“ upřesňuje Ondřej Chvojka.

Ředitelství silnic a dálnic zaplatí za záchranný archeologický výzkum 2 miliony 600 tisíc korun. Potrvá do konce roku.

Plánovanou výstavbu dálnice D3 nijak neohrozí. „Teď stojíme v samotné trase dálnice D3 v úseku Hodějovice - Dolní Třebonín. Po archeologickém průzkumu bude následovat odlesnění a kácení dřevin, zároveň poběží výběrové řízení na zhotovitele, kterému pak předáme staveniště,“ popsala ředitelka správy Ředitelství silnic a dálnic Vladimíra Hrušková.

Podle harmonogramů má výstavba dálnice v tomto úseku začít příští rok a měla by trvat tři a půl roku.

Archeologové zkoumají pravěké mohyly u Plavu na Českobudějovicku. Na místě se začne stavět dálnice D3
autor: Václav Malina
Spustit audio