Antonín Pelíšek: Kaplička

14. listopad 2019

Letos slaví stopadesátiny. Kaple v českobudějovické části Čtyři Dvory stojící při hlavní silnici, která spojuje tuto lokalitu s centrem města.

Podle dochovaných zpráv ji nechal postavit na tehdejší návsi podnikatel Vojtěch Lanna. Už po několik generací je symbolem duchovního místa a je jím i dnes, kdy se po ní jmenuje nedaleké divadlo.

Řeknete si, tuctový příběh jedné sakrální stavby. Proč o ní mluvím? Ve skutečnosti se kolem ní dějí zázraky. Přežila totiž až neuvěřitelně několik pokusů o likvidaci.

Kromě toho prvního z roku 1938, kdy měla zaniknout jako nepotřebná v souvislosti se stavbou místního kostela, měla namále i při opakujících se povodních. Nestojí totiž jako jiné kaple na vyvýšeném místě, ale paradoxně v dolíku.

Úplně nejvíc byla ohrožená v roce 1988. Překážela rekonstrukci Husovy ulice. A věřte, že tato kaplička, jak jí říkají místní, ačkoliv se nikdy nestala chráněnou kulturní památkou, svoje poslání ustála.

I v této době se našli lidé, kteří dokázali přesvědčit projektanty i funkcionáře, aby kapličku ponechali a změnili trasu silnice. Z dnešního pohledu, kdy si vzpomínáme na listopad 1989 jako na dny vedoucí k obnovení svobody, to vypadá opravdu jako zázrak. A ty se – jak vidno – občas dějí. Pokud jsou za nimi správní lidé. Sluší se jim za ně poděkovat.

autor: Antonín Pelíšek | zdroj:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.