Antonín Pelíšek: Kaplička

14. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Letos slaví stopadesátiny. Kaple v českobudějovické části Čtyři Dvory stojící při hlavní silnici, která spojuje tuto lokalitu s centrem města.

Podle dochovaných zpráv ji nechal postavit na tehdejší návsi podnikatel Vojtěch Lanna. Už po několik generací je symbolem duchovního místa a je jím i dnes, kdy se po ní jmenuje nedaleké divadlo.

Řeknete si, tuctový příběh jedné sakrální stavby. Proč o ní mluvím? Ve skutečnosti se kolem ní dějí zázraky. Přežila totiž až neuvěřitelně několik pokusů o likvidaci.

Kromě toho prvního z roku 1938, kdy měla zaniknout jako nepotřebná v souvislosti se stavbou místního kostela, měla namále i při opakujících se povodních. Nestojí totiž jako jiné kaple na vyvýšeném místě, ale paradoxně v dolíku.

Úplně nejvíc byla ohrožená v roce 1988. Překážela rekonstrukci Husovy ulice. A věřte, že tato kaplička, jak jí říkají místní, ačkoliv se nikdy nestala chráněnou kulturní památkou, svoje poslání ustála.

I v této době se našli lidé, kteří dokázali přesvědčit projektanty i funkcionáře, aby kapličku ponechali a změnili trasu silnice. Z dnešního pohledu, kdy si vzpomínáme na listopad 1989 jako na dny vedoucí k obnovení svobody, to vypadá opravdu jako zázrak. A ty se – jak vidno – občas dějí. Pokud jsou za nimi správní lidé. Sluší se jim za ně poděkovat.

autor: Antonín Pelíšek | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.